Strade Bianche 2019 – Λίστα εκκίνησης

Στην εκδήλωση του 2019, θα  υπάρχουν συνολικά  21 ομάδες, που θα πάρουν εκκίνηση το Σάββατο 9 Μαρτίου.

Ποδηλατώντας στα χαλίκια της Τοσκάνης θα δώσουν το παρόν όλες οι 18 WorldTour ομάδες και 3 UCI Pro Continental ομάδες.

Ο αγώνας των ανδρών Strade Bianche έγινε αγώνας WorldTour το 2017, αφού η UCI μεταρρύθμισε το κορυφαίο ημερολόγιο. Ο αγώνας των γυναικών συμπεριλήφθηκε στο WorldTour από την αρχή του 2016.

Ο αγώνας έχει κερδηθεί από κορυφαίους αθλητές σε κάθε προηγούμενη περίσταση, με τον Fabian Cancellara νικητή τρεις φορές, κερδίζοντας το δικαίωμα να έχει έναν τομέα που ονομάζεται προς τιμήν του.

Ο νικητής του 2017, Michal Kwiatkowski (Team Sky) – ο οποίος κέρδισε και το 2014 – δεν αναμένεται να επιστρέψει για να υπερασπιστεί τον τίτλο του. Ο νικητής του Tour de France Geraint Thomas αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του.

Ο Ολυμπιονίκης Greg Van Avermaet (BMC) θα συνεχίσει την εκστρατεία των Κλασσικών στην Ιταλία και ο αστέρας του Grand Tour Vincenzo Nibali (Bahrain – Merida) πρόκειται επίσης να συμμετέχει.

O Wout Van Aert θα συμμετέχει με τη νέα του ομάδα Jumbo-Visma, μετά τον τερματισμό του στην 3η θέση το 2018.

Strade Bianche 2018 λίστα εκκίνησης

Όλες οι 18 ομάδες WorldTour είναι επιλέξιμες για αγώνα και 3 ομάδες Pro Continental έχουν επίσης προσκληθεί να ολοκληρώσουν τα 184 του 2019

Lotto-Soudal (Bel)

1. BENOOT Tiesj (Bel)
2. HAGENCarl Fredrik (Nor)
3. KEUKELEIRE Jens (Bel)
4. MARCZYŃSKI Tomasz (Pol)
5. NAESEN Lawrence (Bel)
6. VAN DER SANDE Tosh (Bel)
7. WELLENS Tim (Bel)

Ag2r-La Mondiale (FRA)

11. LATOUR Pierre (Fra)
12. BIDARD François (Fra)
13. DENZ Nico (Ger)
14. DILLIER Silvan (Sui)
15. GENIEZ Alexandre (Fra)
16. JAUREGUI Quentin (Fra)
17. PETERS Nans (Fra)

Astana Pro Team (KAZ)

21. FUGLSANG Jakob (Den)
22. BALLERINI Davide (Ita)
23. BIZHIGITOV Zhandos (Kaz)
24. BOARO Manuele (Ita)
25. CATALDO Dario (Ita)
26. GRUZDEV Dmitriy (Kaz)
27. LUTSENKO Alexey (Kaz)

Bahrain-Merida (BRN)

31. NIBALI Vincenzo (Ita)
32. BOLE Grega (Slo)
33. CARUSO Damiano (Ita)
34. MOHORIČ Matej (Slo)
35. PERNSTEINER Hermann (Aut)
36. PIBERNIK Luka (Slo)
37. TRATNIK Jan (Slo)

Bora-Hansgrohe (GER) – confirmed

41. MAJKA Rafał (Pol)
42. BENEDETTI Cesare (Ita)
43. BODNAR Maciej (Pol)
44. GATTO Oscar (Ita)
45. MÜHLBERGER Gregor (Ita)
46. OSSDaniel (Ita)
47. SCHACHMANN Maximilian (Ger)

CCC TEAM (Pol)

51. VAN AVERMAET Greg (Bel)
52. ČERNÝ Josef (Cze)
53. SCHÄR Michael (Sui)
54. VAN HOOYDONCK Nathan (Bel)
55. VAN HOECKE Gijs (Bel)
56. VAN KEIRSBULCK Guillaume (Bel)
57. WIŚNIOWSKI Łukasz (Pol)

Deceuninck – Quick-Step (Bel) – confirmed

61 ŠTYBAR Zdeněk (Cze)
62. ALAPHILIPPE Julian (Fra)
63. CAPECCHI Eros (Ita)
64. DEVENYNS Dries (Bel)
65. LAMPAERT Yves (Bel)
66. SERRY Pieter (Bel)
67. VAKOČ Petr (Cze)

EF Education First (USA)

71. BETTIOL Alberto (Ita)
72. CAICEDO Jonathan Klever (Ecu)
73. CARTHY Hugh (GBr)
74. HOWES Alex (USA)
75. KANGERT Tanel (Est)
76. LANGEVELD Sebastian (Ned)
77. MORTON Lachlan (Aus)

Groupama-FDJ (FRA)

81. KÜNG Stefan (Sui)
82. ARMIRAIL Bruno (Fra)
83. DUCHESNE Antoine (Can)
84. LUDVIGSSON Tobias (Swe)
85. LADAGNOUS Matthieu (Fra)
86. SEIGLE Romain (Fra)
87. VINCENT Léo (Fra)

Mitchelton-Scott (Aus) – confirmed

91. AFFINI Edoardo (Ita)
92. BOOKWALTER Brent (USA)
93. DURBRIDGE Luke (Aus)
94. JUUL-JENSEN Christopher (Den)
95. SCHULTZ Nick (Aus)
96. SCOTSON Callum (Aus)
97. STANNARD Robert (Aus)

Movistar (Esp)

101. CARAPAZ Richard (Ecu)
102. OLIVEIRA Nelson (Por)
103. BETANCUR Carlos (Col)
104. PRADES Eduard (Esp)
105. ROJAS José Joaquín (Esp)
106. BARBERO Carlos (Esp)
107. SEPÚLVEDA Eduardo (Arg)

Neri Sottoli-Selle Italia-KTM (Ita)

111. VISCONTI Giovanni (Ita)
112. BONGIORNO Francesco Manuel (Ita)
113. GABBURO Davide (Ita)
114. MARENGO Umberto (Ita)
115. SCHÖNBERGER Sebastian (Aut)
116. VELASCO Simone (Ita)
117. ZARDINI Edoardo (Ita)

Nippo Vini Fantini Faizanè (Ita)

121. MOSER Moreno (Ita)
122. BAGIOLI Nicola (Ita)
123. CANOLA Marco (Ita)
124. CIMA Damiano (ita)
125. HATSUYAMA Sho (Jpn)
126. LOBATO Juan José (Esp)
127. LONARDI Giovanni (Ita)

Dimension Data (RSA)

131. KREUZIGER Roman (Cze)
132. JANSE VAN RENSBURG Reinardt (RSA)
133. KING Ben (USA)
134. MÄDER Gino (Sui)
135. TILLER Rasmus (Nor)
136. VALGREN Michael (Den)
137. VENTER Jaco (RSA)

Jumbo-Visma (Ned)

141. VAN AERT Wout (Bel)
142. DE TIER Floris (Bel)
143. POWLESS Neilson (USA)
144. HOFSTEDE Lennard (Ned)
145. TOLHOEK Antwan (Ned)
146. VAN DER HOORN Taco (Ned)
147. VAN POPPEL Danny (Ned)

Katusha-Alpecin (Sui)

151. BATTAGLIN Enrico (Ita)
152. CRAS Steff (Bel)
153. BOSWELL Ian (USA)
154. GUERREIRO Ruben (Por)
155. HAAS Nathan (Aus)
156. KUZNETSOV Vyacheslav (Rus)
157. STRAKHOV Dmitry (Rus)

Team Sky (GBr)

161. THOMAS Geraint (GBr)
162. BASSO Leonardo (Ita)
163. DUNBAR Eddie (Irl)
164. GOŁAŚ Michał (Pol)
165. MOSCON Gianni (Ita)
166. PUCCIO Salvatore (Ita)
167. ROSA Diego (Ita)

Vital Concept-B&B Hotels (Fra)

171. BAGOT Yoann (Fra)
172. CAMMaxime (Fra)
173. DE BACKER Bert (Bel)
174. ERMENAULT Corentin (Fra)
175. LAMMERTINK Steven (Ned)
176. MOTTIER Justin (Fra)
177. TURGIS Jimmy (Fra)

Sunweb (Ger) – confirmed

181. ROCHE Nicolas (Irl)
182. ARNDT Nikias (Ger)
183. HIRSCHI Marc (Sui)
184. KRAGH ANDERSEN Asbjørn (Den)
185. KRAGH ANDERSEN Søren (Den)
186. OOMEN Sam (Ned)
187. POWER Robert (Aus)

Trek-Segafredo (USA) – confirmed

191. MOLLEMA Bauke (Ned)
192. BRAMBILLA Gianluca (Ita)
193. BEPPU Fumiyuki (Jpn)
194. CONCI Nicola (Ita)
195. IRIZAR Markel (Esp)
196. MOSCHETTI Matteo (Ita)
197. SKUJIŅŠ Toms (Lat)

UAE-Team Emirates (UAE) – confirmed

201. GAVIRIA Fernando (Col)
202. COSTA Rui (Por)
203. FERRARI Roberto (Ita)
204. LAENGEN Vegard Stake (Nor)
205. PETILLI Simone (Ita)
206. PHILIPSEN Jasper (Bel)
207. POGAČAR Tadej (Slo)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

13ο εταπ – Το καλύτερο χρονόμετρο του Alaphilippe

Περιληπτικά: Ο Julian Alaphilippe κέρδισε εντυπωσιακά την ατομική χρονομέτρηση στο Pau. Με…