4ο εταπ – Ο Alexey Lutsenko σε ένα δραματικό φινάλε

Ο Alexey Lutsenko (Astana) πήρε μια άξια νίκη στο 4ο εταπ τουTirreno-Adriatico, κερδίζοντας σε ένα σπριντ 4, μπροστά από τους Primož Roglič (Jumbo-Visma), τον αρχηγό του αγώνα Adam Yates (Mitchelton-Scott) και τον συναθλητή του Jakob Fuglsang.

Ο πρωταθλητής του Καζακστάν παρέμεινε σόλο στα τελευταία 38 χλμ, και κατάφερε να περάσει τις 2 απότομες αναβάσεις, έχοντας ακόμα πλεονέκτημα.

Στα τελευταία 6 χλμ, είχε μια μικρή διαφορά μόλις 14΄΄ από τους Rolič, Yates και Fuglsang, και φαινόταν ότι θα μπορούσε να κρατήσει για να πάρει μια σόλο νίκη.

Αλλά είχε πτώση σε μια στροφή, μόλις 1200 μέτρα από τον τερματισμό και παρά το γεγονός ότι κατάφερε να ανέβει γρήγορα στο ποδήλατό του, πιάστηκε λίγο αργότερα.

Οι 4 αθλητές μπήκαν στην τελική ευθεία μαζί με τον Roglič να οδηγεί, πίσω του τον Lutsenko και στη συνέχεια τους Yates και Fuglsang.

Ο Lutsenko ξεκίνησε το σπριντ πρώτος στα τελευταία 100 μέτρα και καθώς ο Yates δίστασε στιγμιαία, πέρασε τον Roglič και ήταν σε θέση να κρατηθεί εκεί για να πάρει μια σκληρά κερδισμένη νίκη.

Ο Yates διατηρεί το προβάδισμα του έναντι του Roglič στη γενική κατάταξη, αφού τερμάτισε 3ος, πίσω από τον Σλοβένο αθλητή.

Foligno to Fossombrone → 223km

Αποτελέσματα 4ου εταπ:

1 Alexey Lutsenkc (Kaz) Astana Pro Team, in 5-16-29
2 Primož Roglič (Slo) Jumbo-Visma
3 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
4 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team, all at same time
5 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe, at 9s
6 Alberto Bettiol (Ita) EF Education First, at 23s
7 Simon Clarke (Aus) EF Education First
8 Tiesj Benoot (Bel) Lotto-Soudal
9 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-Quick-Step
10 Wout Poels (Ned) Team Sky, all at same time

Αποτελέσματα Γενικής Κατάταξης:

1 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott, in 15-53-42
2 Primož Roglič (Slo) Jumbo-Visma, at 7s
3 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb, at 50s
4 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-Quick-Step, at 56s
5 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
6 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team, at 1-06
7 Wout Poels (Ned) Team Sky, at 1-16
8 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team, at 1-19
9 Alberto Bettiol (Ita) EF Education First, at 1-21
10 Simon Clarke (Aus) EF Education First, at 1-25

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Flèche Wallonne 2019 – Ο Alaphilippe νικητής για 2η χρονιά!

Περιληπτικά: Ο Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick-Step) κέρδισε μια 2η νίκη στο …