6o εταπ – Ο Julian Alaphilippe πρώτος σε ομαδικό σπριντ

Περιληπτικά:

Ο Julian Alaphilippe συγκλόνισε τους αντιπάλους του, παίρνοντας μια νίκη στο ομαδικό σπριντάρισμα του 6ου εταπ.

Ο Γάλλος βρέθηκε σε προνομιακή θέση στα τελεταία 200 μέτρα στη ρόδα του βοηθού του και άδραξε την νίκη.

Ο Adam Yates (Mitchelton-Scott) παραμένει στην κορυφή, με πλεονέκτημά 25΄΄ έναντι του Primož Roglič.

Matelica to Jesi → 195km

Η διαδρομή αναμενόταν να είναι μια επιστροφή για τους σπρίντερ, με πάνω από 195 χλμ, 20 χλμ στην ενδοχώρα από την Αδριατική θάλασσα.

Στο αρχικό στάδιο, 7 αθλητές δημιούργησαν την απόσπαση της ημέρας, φτιάχνοντας μια διαφορά 3:20΄΄.

Το γκρουπ αποτελούσαν οι:

Davide Ballerini (Astana), Igor Boev (Gazprom-RusVelo), Ben King (Dimension Data), Mirco Maestri (Bardiani-CSF), Dayer Quintana (Nero Sottoli-Selle Italia-KTM), Jose Joaquin Rojas (Movistar) και Gijs Van Hoecke (CCC).

Όμως, και ενώ έμεναν ακόμα 100 χλμ αγώνα, το πελοτόν ελάττωσε τη διαφορά στα 2΄.

Η Bora-Hansgrohe ανέλαβε την ευθύνη να κρατήσει κοντά τους αποσπασμένους, δουλεύοντας για τον Peter Sagan.

Το ίδιο έκανε και η Deceuninck – Quick-Step εκ μέρους του Elia Viviani.

Καθώς ο αγώνας προσέγγισε τα τελευταία 20 χλμ, το γκρουπ άρχισε να σπάει με τη διαφορά στα 90΄΄.

Οι Bora και Quick-Step διατηρούσαν τον ρυθμό ψηλά στην προσέγγιση του τελευταίου γύρου του σιρκουϊ, αλλά το ζευγάρι των Ballerini & Rojas στο μπροστινό μέρος, κρατούσαν το πλεονέκτημά τους στο 1΄.

Ο Ballerini επιτέθηκε, αλλά πιάστηκε στα 3 χλμ, δημιουργώντας ένα εξαγριωμένο σπριντ.

Ο Greg Van Avermaet κινήθηκε γρήγορα στην τελική ευθεία, με τους Sagan και Viviani κολλημένους αρκετά μακριά.

Η Quick-Step οδήγησε το πελοτόν στα τελευταία μέτρα, καθώς ο Max Richeze άνοιξε ένα πολύ δυνατό σπριντ, με το Alaphilippe κολλημένο στη ρόδα του.

Το ζευγάρι πήρε μια μικρή διαφορά από το πελοτόν και ο Alaphilippe επιτάχυνε μπροστά και πέρασε πρώτος τη γραμμή τερματισμού.

Αποτελέσματα 6ου εταπ:

1. Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck – Quick-Step, in 4-42-11
2. Davide Cimolai (Ita) Israel Cycling Academy
3. Elia Viviani (Ita) Deceuninck – Quick-Step
4. Clement Venturini (Fra) Ag2r La Mondiale
5. Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
6. Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck – Quick-Step
7. Jens Keukeleire (Bel) Lotto-Soudal
8. Greg Van Avermaet (Bel) CCC Team
9. Reinardt Janse van Rensburg (RSA) Dimension Data
10. Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates, all at same time

Αποτελέσματα Γενικής Κατάταξης:

1. Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott, in 25-15-59
2. Primož Roglič (Slo) Jumbo-Visma, at 25 seconds
3. Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team, at 35s
4. Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb, at 1-55
5. Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck – Quick-Step, at 2-34
6. Wout Poels (Ned) Team Sky, at 2-39
7. Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ, at 2-46
8. Sam Oomen (Ned) Team Sunweb, at 2-58
9. Simon Clarke (Aus) EF Education First, at 3-03
10. Rui Costa (Por) UAE Team Emirates, at 3-26

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Flèche Wallonne 2019 – Ο Alaphilippe νικητής για 2η χρονιά!

Περιληπτικά: Ο Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick-Step) κέρδισε μια 2η νίκη στο …