Milan-San Remo 2019 – Η διαδρομή και η λίστα εκκίνησης

Το πρώτο Μνημείο της χρονιάς, το Μιλάνο-Σαν Ρέμο, πραγματοποιείται το Σάββατο 23 Μαρτίου 2019.

Ο συγκεκριμένος αγώνας είναι ο μεγαλύτερος από τους Κλασσικούς, με μια διαδρομή πάνω από 291 χλμ.

Η διαδρομή

Η διαδρομή εκκινεί από το Μιλάνο και προς την Riviera di Ponente μέσω της Pavia, της Ovada και του Passo del Turchino.

Στη συνέχεια κατευθύνονται προς τα δυτικά, μέσω των Varazze, Savona, Albenga, Imperia και San Lorenzo al Mare πριν από τα 3 “Capi” – Capo Mele, Capo Cervo και Capo Berta.

Ακολουθούν 2 αξιοσημείωτες αναβάσεις, η Cipressa και το Poggio di Sanremo.

Η Cipressa έχει μήκος περίπου 5.6 χλμ με κλίση 4.1% και ακολουθεί τεχνική κατάβαση.

Στη συνέχεια υπάρχει η ανάβαση του Poggio di Sanremo  με μήκος 3.7 χλμ, και μέση κλίση 3.7% με μέγιστη 8%.

Η κάθοδος είναι και πάλι εξαιρετικά τεχνική. Μόλις ολοκληρωθεί η κατηφορική πλαγιά, υπάρχουν 2 χλμ μακριών, ίσων αστικών δρόμων πριν από μια αριστερή στροφή σε ένα κυκλικό κόμβο 850 μέτρα από τη γραμμή τερματισμού.

Λίστα εκκίνησης

 Τα ονόματα περιλαμβάνουν τον νικητή του 2018, Vincenzo Nibali (Bahrain Merida), τον νικητή του 2016 Arnaud Démare (FDJ) και τον νικητή του 2015, John Degenkolb (Trek – Segafredo) με τον Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), νικητή του 2014.

Σίγουρα η Deceuninck-Quick-Step είχε μια απίστευτη αρχή το 2019 και έχουν μαζί τους τον Julian Alaphilippe και τον Elia Viviani.

Ο πολλαπλός παγκόσμιος πρωταθλητής του χρόνου, Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) δεν είναι ένα όνομα που μπορούμε να αποκλείσουμε, όπως και ο Fernando Gaviria της UAE.

BARDIANI CSF

ALBANESE Vincenzo
BARBIN Enrico
MAESTRI Mirco
ORSINI Umberto
ROTA Lorenzo
TONELLI Alessandro
WACKERMANN Luca

BORA-HANSGROHE

SAGAN Peter
BENNETT Sam
BODNAR Maciej
BURGHARDT Marcus
DRUCKER Jean-Pierre
GATTO Oscar
OSS Daniel

CCC TEAM

VAN AVERMAET Greg
PAUWELS Serge
SCHAER Michael
VAN HOECKE Gijs
VAN HOOYDONCK Nathan
VENTOSO ALBERDI Francisco Jo
WISNIOWSKI Lukasz

COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS

LAPORTE Christophe
BOUHANNI Nacer
SIMON Julien
SOUPE Geoffrey
VANBILSEN Kenneth
VAN LERBERGHE Bert
WAEYTENS Zico

DECEUNINCK-QUICK-STEP

ALAPHILIPPE Julian
DECLERCQ Tim
GILBERT Philippe
LAMPAERT Yves
MORKOV Michael
RICHEZE Maximiliano Ariel
VIVIANI Elia

DIRECT ENERGIE

TERPSTRA Niki
BONIFAZIO Niccolò
CALMEJANE Lilian
COUSIN Jerome
GRELLIER Fabien
NAULEAU Bryan
TURGIS Anthony

EF EDUCATION FIRST

CLARKE Simon
BENNETT Sean
BETTIOL Alberto
CRADDOCK G Lawson
LANGEVELD Sebastian
MCLAY Daniel
MODOLO Sacha

GROUPAMA-FDJ

DEMARE Arnaud
GUARNIERI Jacopo
KONOVALOVAS Ignatas
KÜNG Stefan
LADAGNOUS Matthieu
LE GAC Olivier
ROUX Anthony

ISRAEL CYCLING ACADEMY

NEILANDS Krists
CIMOLAI Davide
DUNNE Conor
ENGER Sondre
SAGIV Guy
SBARAGLI Kristian
VAN ASBROECK Tom

LOTTO SOUDAL

EWAN Caleb
HANSEN Adam James
KEUKELEIRE Jens
KLUGE Roger
MAES Nikolas
MARCZYNSKI Tomasz
VAN DER SANDE Tosh

MITCHELTON – SCOTT

TRENTIN Matteo
ALBASINI Michael
BEWLEY Sam
HEPBURN Michael
IMPEY Daryl
JUUL JENSEN Christopher
MEZGEC Luka

MOVISTAR TEAM

VALVERDE Alejandro
BARBERO Carlos
BENNATI Daniele
BETANCUR Carlos
MAS BONET Luis Guillermo
PRADES REVERTER Eduard
ROELANDTS Jurgen

NERI SOTTOLI SELLE ITALIA KTM

VISCONTI Giovanni
BONGIORNO Manuel
MARENGO Alberto
PACIONI Luca
RAGGIO Luca
SCHÖNBERGER Sebastian
VELASCO Simone

TEAM DIMENSION DATA

KREUZIGER Roman
CUMMINGS Stephen
EISEL Bernhard
GASPAROTTO Enrico
JANSE VAN RENSBURG Reinardt
NIZZOLO Giacomo
SLAGTER Tom-Jelte

TEAM JUMBO-VISMA

GROENEWEGEN Dylan
BOUWMAN Koen
POWLESS Neilson
TEUNISSEN Mike
VAN AERT Wout
VAN EMDEN Jos
VAN POPPEL Danny

TEAM KATUSHA ALPECIN

BATTAGLIN Enrico
GONÇALVES José
HALLER Marco
HOLLENSTEIN Reto
KUZNETSOV Viacheslav
SCHMIDT Mads Würtz
SPILAK Simon

TEAM NOVO NORDISK

BRAND Sam
CALABRIA Fabio
KUSZTOR Péter
LOZANO RIBA David
PERON Andrea
PLANET Charles
POLI Umberto

TEAM SKY

MOSCON Gianni
BASSO Leonardo
DOULL Owain
KNEES Christian
PUCCIO Salvatore
ROWE Luke
STANNARD Ian

TEAM SUNWEB

MATTHEWS Michael
CURVERS Roy
DUMOULIN Tom
HIRSCHI Marc
KRAGH ANDERSEN Soeren
ROCHE Nicolas
PEDERSEN Casper

TREK-SEGAFREDO

DEGENKOLB John
DE KORT Koen
FELLINE Fabio
MULLEN Ryan
SKUJINS Toms
STUYVEN Jasper
THEUNS Edward

UAE TEAM EMIRATES

KRISTOFF Alexander
BYSTRØM Sven Erik
GAVIRIA RENDON Fernando
MARCATO Marco
PHILIPSEN Jasper
TROIA Oliviero
ULISSI Diego

Πρόσφατοι νικητές

2018: Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida
2017: Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky
2016: Arnaud Démare (Fra) FDJ
2015: John Degenkolb (Ger) Giant-Alpecin
2014: Alexander Kristoff (Nor) Katusha
2013: Gerald Ciolek (Ger) MTN-Qhubeka
2012: Simon Gerrans (Aus) GreenEdge
2011: Matt Goss (Aus) HTC-Highroad
2010: Oscar Freire (Spa) Rabobank
2009: Mark Cavendish (GBr) Columbia-Highroad
2008: Fabian Cancellara (Sui) CSC
2007: Oscar Freire (Spa) Rabobank

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Flèche Wallonne 2019 – Ο Alaphilippe νικητής για 2η χρονιά!

Περιληπτικά: Ο Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick-Step) κέρδισε μια 2η νίκη στο …