Tour of Flanders 2019 – Λίστα εκκίνησης

Το λιθόστρωτο Μνημείο του Βελγίου πραγματοποιείται την Κυριακή 7 Απριλίου αυτή τη σεζόν.

Ο περσινός πρωταθλητής Nikki Terpstra θα εκπροσωπήσει την Direct-Energie, με τον πρώην πρωταθλητή Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) στη γραμμή εκκίνησης.

Η  φορμαρισμένη Deceuninck-Quick-Step φέρνει μια ισχυρή ομάδα, όπως οι Philippe Gilbert, Yves Lampaert, Bob Jungles και Zdeněk Stybar.

Ο διευθυντής του αγώνα, Scott Sunderland σχολίασε τη σύνθεση: «Βλέπουμε ομάδες με έναν ισχυρό αρχηγό, για τον οποίο θα εργαστεί ολόκληρη η ομάδα. Ο Niki Terpstra έκανε συνειδητή επιλογή με τη μετάβασή του στην Direct Energie. Μέσα στην ομάδα του, θα είναι ο απόλυτος ηγέτης».

«Αυτή η κατάσταση είναι νέα γι ‘αυτόν, σε σύγκριση με την Deceuninck – Quick-Step, την ομάδα για την οποία ποδηλατούσε μέχρι πέρυσι. Με τους Lampaert, Gilbert, Jungels και Stybar στην ομάδα, έχουν τουλάχιστον τέσσερα χαρτιά για να παίξουν».

«Σχεδόν κάθε ομάδα έχει αθλητές που μπορούν να παίξουν κάποιο ρόλο στο φινάλε», πρόσθεσε.

Tour of Flanders 2019

DIRECT ENERGIE

1 TERPSTRA Niki NED
2 CALMEJANE Lilian FRA
3 CARDIS Romain FRA
4 GAUDIN Damien FRA
5 LIGTHART Pim NED
6 PICHOT Alexandre FRA
7 PETIT Adrien FRA

MOVISTAR TEAM

11 VALVERDE Alejandro ESP
12 ERVITI Imanol ESP
13 MAS BONET Luis Guillermo ESP
14 OLIVEIRA Nelson POR
15 ROELANDTS Jurgen BEL
16 SÜTTERLIN Jasha GER
17 BENNATI Daniele ITA

DECEUNINCK – QUICK – STEP

21 LAMPAERT Yves BEL
22 GILBERT Philippe BEL
23 JUNGELS Bob LUX
24 KEISSE Iljo BEL
25 DECLERCQ Tim BEL
26 SENECHAL Florian FRA
27 ŠTYBAR Zdeněk CZE

LOTTO SOUDAL

31 BENOOT Tiesj BEL
32 FRISON Frederik BEL
33 KEUKELEIRE Jens BEL
34 MAES Nikolas BEL
35 NAESEN Lawrence BEL
36 VAN GOETHEM Brian NED
37 BLYTHE Adam GBR

BORA – HANSGROHE

41 SAGAN Peter SVK
42 BURGHARDT Marcus GER
43 DRUCKER Jean-Pierre LUX
44 GATTO Oscar ITA
45 OSS Daniel ITA
46 PÖSTLBERGER Lukas AUT
47 BODNAR Maciej POL

AG2R LA MONDIALE

51 NAESEN Oliver BEL
52 DENZ Nico GER
53 DILLIER Silvan SUI
54 DUVAL Julien FRA
55 GALLOPIN Tony FRA
56 GEDIMINAS Bagdonas LTU
57 GODON Dorian FRA

CCC TEAM

61 VAN AVERMAET Greg BEL
62 SCHÄR Michael SUI
63 VAN HOECKE Gijs BEL
64 VAN HOOYDONCK Nathan BEL
65 VAN KEIRSBULCK Guillaum BEL
66 VENTOSO ALBERDI Francis ESP
67 WISNIOWSKI Lukasz POL

EF EDUCATION FIRST

71 VANMARCKE Sep BEL
72 DOCKER Mitchell AUS
73 LANGEVELD Sebastian NED
74 MODOLO Sacha ITA
75 PHINNEY Taylor USA
76 SCULLY Tom NZL
77 BETTIOL Alberto ITA

MITCHELTON SCOTT

81 TRENTIN Matteo ITA
82 DURBRIDGE Luke AUS
83 EDMONDSON Alexander AUS
84 HEPBURN Michael AUS
85 JUUL JENSEN Christopher DEN
86 MEZGEC Luka SLO
87 BAUER Jack NZL

ASTANA PRO TEAM

91 BALLERINI Davide ITA
92 BOHORQUEZ SANCHEZ HerCOL
93 DE VREESE Laurens BEL
94 GIDICH Yevgeniy KAZ
95 GRUZDEV Dmitriy KAZ
96 HOULE Hugo CAN
97 NIELSEN Magnus Cort DEN

BAHRAIN – MERIDA

101 HAUSSLER Heinrich AUS
102 GARCIA CORTINA Ivan ESP
103 KOREN Kristijan SLO
104 MOHORIC Matej SLO
105 PIBERNIK Luka SLO
106 SIEBERG Marcel GER
107 TRATNIK Jan SLO

GROUPAMA – FDJ

111 DEMARE Arnaud FRA
112 DUCHESNE Antoine CAN
113 GUARNIERI Jacopo ITA
114 KONOVALOVAS Ignatas LTU
115 KÜNG Stefan SUI
116 LE GAC Olivier FRA
117 SINKELDAM Ramon NED

TEAM DIMENSION DATA

121 HAGEN Edvald Boasson NOR
122 YTTING BAK Lars DEN
123 EISEL Bernhard AUT
124 VALGREN Michael DEN
125 JANSE VAN RENSBURG ReiRSA
126 THOMSON Jay Robert RSA
127 VERMOTE Julien BEL

TEAM JUMBO – VISMA

131 VAN AERT Wout BEL
132 JANSEN Amund Grøndahl NOR
133 TEUNISSEN Mike NED
134 EENKHOORN Pascal NED
135 VAN DER HOORN Taco NED
136 VAN POPPEL Danny NED
137 WYNANTS Maarten BEL

TEAM KATUSHA ALPECIN

141 DEBUSSCHERE Jens BEL
142 BIERMANS Jenthe BEL
143 HALLER Marco AUT
144 HOLLENSTEIN Reto SUI
145 KUZNETSOV Viacheslav RUS
146 POLITT Nils GER
147 SCHMIDT Mads Würtz DEN

TEAM SKY

151 MOSCON Gianni ITA
152 DOULL Owain GBR
153 KNEES Christian GER
154 BASSO Leonardo ITA
155 ROWE Luke GBR
156 STANNARD Ian GBR
157 VAN BAARLE Dylan NED

TEAM SUNWEB

161 BOL Cees NED
162 CURVERS Roy NED
163 ARNDT Nikias GER
164 KRAGH ANDERSEN Asbjørn DEN
165 KRAGH ANDERSEN Søren DEN
166 PEDERSEN Casper Phillip DEN
167 MATTHEWS Michael AUS

TREK – SEGAFREDO

171 STUYVEN Jasper BEL
172 DEGENKOLB John GER
173 KIRSCH Alex LUX
174 MULLEN Ryan IRL
175 PEDERSEN Mads DEN
176 DE KORT Koen NED
177 THEUNS Edward BEL

UAE TEAM EMIRATES

181 KRISTOFF Alexander NOR
182 GAVIRIA RENDON Fernando COL
183 PHILIPSEN Jasper BEL
184 LAENGEN Vegard Stake NOR
185 MARCATO Marco ITA
186 BYSTRØM Sven Erik NOR
187 TROIA Oliviero ITA

COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS

191 CLAEYS Dimitri BEL
192 LAPORTE Christophe FRA
193 LEMOINE Cyril FRA
194 SOUPE Geoffrey FRA
195 VAN LERBERGHE Bert BEL
196 VANBILSEN Kenneth BEL
197 WAEYTENS Zico BEL

CORENDON – CIRCUS

201 VAN DER POEL Mathieu NED
202 DEVOLDER Stijn BEL
203 HANSEN Lasse Norman DEN
204 JANS Roy BEL
205 RICKAERT Jonas BEL
206 DE BONDT Dries BEL
207 VERGAERDE Otto BEL

ROOMPOT – CHARLES

211 BOOM Lars NED
212 DE BIE Sean BEL
213 STEELS Stijn BEL
214 VAN GINNEKEN Sjoerd NED
215 VAN POPPEL Boy NED
216 VAN SCHIP Jan Willem NED
217 WEENING Pieter NED

SPORT VLAANDEREN – BALOISE

221 ALLEGAERT Piet BEL
222 CAPIOT Amaury BEL
223 DECLERCQ Benjamin BEL
224 MENTEN Milan BEL
225 PLANCKAERT Edward BEL
226 VAN HECKE Preben BEL
227 WARLOP Jordi BEL

VITAL CONCEPT – B&B HOTELS

231 BOECKMANS Kris BEL
232 DE BACKER Bert BEL
233 GAREL Adrien FRA
234 MORICE Julien FRA
235 LECROQ Jérémy FRA
236 TURGIS Jimmy FRA
237 VAN GENECHTEN Jonas BEL

WANTY – GOBERT CYCLING TEAM

241 DE CLERCQ Bart BEL
242 DE GENDT Aime BEL
243 DEVRIENDT Tom BEL
244 DUPONT Timothy BEL
245 MEURISSE Xandro BEL
246 VANSPEYBROUCK Pieter BEL
247 VLIEGEN Loïc BEL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Flèche Wallonne 2019 – Ο Alaphilippe νικητής για 2η χρονιά!

Περιληπτικά: Ο Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick-Step) κέρδισε μια 2η νίκη στο …