Paris – Roubaix 2019 – Λίστα Εκκίνησης

Η επιβεβαιωμένη λίστα των αθλητών που συμμετέχουν στο Paris – Roubaix 2019, την ερχόμενη Κυριακή, 14 Απριλίου, δεν έχει ακόμη ανακοινωθεί.

Ωστόσο, οι ομάδες έδωσαν κάποιες ενδείξεις ως προς το τι θα μπορούσαν να είναι οι ομάδες τους.

Οι ομάδες που έχουν προσκαλεστεί από τους διοργανωτές είναι οι Confidis, Solutions Crédits, Delko Marseille Provence, Direct Energie, Team Arkéa-Samisc, Vital Concept – B & B Hotels, Roompot-Charles και Wanty-Gobert Cycling Team.

Από τις παραπάνω 7 ομάδες, η προσοχή θα ήταν στραμμένη στην Direct Energie με τη νέα τους μεταγραφή, τον Ολλανδό Niki Terpstra – που κέρδισε το 2014 – αλλά θα χάσει τον αγώνα μετά τη πτώση του στο Tour of Flanders.

Η ομάδα Arkéa-Samisc αναμένεται να φέρει τον André Greipel, ο οποίος ήταν 7ος  το 2017.

Ο Peter Sagan είναι ο υπερασπιστής του τίτλου και σίγουρα θα αποτελέσει μέρος της Bora-Hansgrohe. Ο νικητής το 2017, ο Greg Van Avermaet, τώρα ποδηλατεί για την Team CCC και περιμένουμε να τον δούμε να επιστρέψει στο Roubaix.

Paris-Roubaix 2019 Λίστα εκκίνησης

Bora-Hansgrohe

SAGAN Peter
OSS Daniel
BODNAR Maciej
BURGHARDT Marcus
SAGAN Juraj
SCHILLINGER Andreas

Direct Energie

PETIT Adrien
GAUDIN Damien
CARDIS Romain
LIGTHART Pim
PICHOT Alexandre
TURGIS Anthony

EF Education First

PHINNEY Taylor
VANMARCKE Sep
BRESCHEL Matti
DOCKER Mitchell
HOFLAND Moreno
LANGEVELD Sebastian
SCULLY Tom

Cofidis, Solutions Crédits

LAPORTE Christophe
CLAEYS Dimitri
HOFSTETTER Hugo
TOUZE Damien
VAN LERBERGHE Bert
VANBILSEN Kenneth
WAEYTENS Zico

Arkéa Samsic

GREIPEL André
DANIEL Maxime
FEILLU Brice
JARRIER Benoît
RUSSO Clément
WAGNER Robert
WELTEN Bram

Delko Marseille Provence

ARERUYA Joseph
ŠIŠKEVIČIUS Evaldas
FILOSI Iuri
JONES Brenton
KASPERKIEWICZ Przemysław
LEVEAU Jérémy
TRARIEUX Julien

Vital Concept – B&B Hotels

DE BACKER Bert
BOECKMANS Kris
ERMENAULT Corentin
LECROQ Jérémy
MORICE Julien
TURGIS Jimmy
VAN GENECHTEN Jonas

Roompot – Charles

BOOM Lars
ASSELMAN Jesper
LEYSEN Senne
REINDERS Elmar
STEELS Stijn
VAN POPPEL Boy

UAE Team Emirates

PHILIPSEN Jasper
KRISTOFF Alexander
GAVIRIA Fernando
BYSTRØM Sven Erik
LAENGEN Vegard Stake
MARCATO Marco
TROIA Oliviero

Wanty – Gobert Cycling Team

BACKAERT Frederik
DE GENDT Aimé
DE WINTER Ludwig
DEVRIENDT Tom
DUPONT Timothy
VANSPEYBROUCK Pieter
VLIEGEN Loïc

Bahrain-Merida

MOHORIČ Matej
COLBRELLI Sonny
HAUSSLER Heinrich
BAUHAUS Phil
GARCÍA CORTINA Iván
KOREN Kristijan
SIEBERG Marcel

Jumbo-Visma

JANSEN Amund Grøndahl
VAN AERT Wout
EENKHOORN Pascal
VAN POPPEL Danny
VAN DER HOORN Taco
TEUNISSEN Mike
WYNANTS Maarten

AG2R La Mondiale

DUVAL Julien
VANDENBERGH Stijn
NAESEN Oliver
DENZ Nico
DILLIER Silvan
GODON Dorian
GOUGEARD Alexis

Astana Pro Team

CORT Magnus
BALLERINI Davide
BIZHIGITOV Zhandos
DE VREESE Laurens
GREGAARD Jonas
GRUZDEV Dmitriy
HOULE Hugo

CCC Team

VAN AVERMAET Greg
VAN KEIRSBULCK Guillaume
BERNAS Paweł
SCHÄR Michael
VAN HOECKE Gijs
VAN HOOYDONCK Nathan
WIŚNIOWSKI Łukasz

Deceuninck – Quick-Step

GILBERT Philippe
ŠTYBAR Zdeněk
ASGREEN Kasper
DECLERCQ Tim
KEISSE Iljo
LAMPAERT Yves
SÉNÉCHAL Florian

Groupama – FDJ

DÉMARE Arnaud
SARREAU Marc
GUARNIERI Jacopo
DUCHESNE Antoine
KONOVALOVAS Ignatas
LE GAC Olivier
SINKELDAM Ramon

Lotto-Soudal

KEUKELEIRE Jens
BENOOT Tiesj
DEWULF Stan
FRISON Frederik
MAES Nikolas
NAESEN Lawrence
VAN GOETHEM Brian

Mitchelton-Scott

TRENTIN Matteo
AFFINI Edoardo
BAUER Jack
HEPBURN Michael
MEZGEC Luka
SCOTSON Callum
STANNARD Robert

Movistar Team

ROELANDTS Jürgen
BENNATI Daniele
BARBERO Carlos
CARRETERO Héctor
ERVITI Imanol
MAS Lluís
SÜTTERLIN Jasha

Dimension Data

BOASSON HAGEN Edvald
BAK Lars Ytting
EISEL Bernhard
JANSE VAN RENSBURG Reinardt
THOMSON Jay Robert
TILLER Rasmus
VERMOTE Julien

Katusha – Alpecin

POLITT Nils
DEBUSSCHERE Jens
BIERMANS Jenthe
HALLER Marco
HOLLENSTEIN Reto
KUZNETSOV Vyacheslav
WÜRTZ SCHMIDT Mads

Team Sky

MOSCON Gianni
ROWE Luke
DOULL Owain
KNEES Christian
LAWLESS Chris
STANNARD Ian
VAN BAARLE Dylan

Team Sunweb

ARNDT Nikias
BOL Cees
CURVERS Roy
KÄMNA Lennard
KRAGH ANDERSEN Asbjørn
PEDERSEN Casper
WALSCHEID Max

Trek – Segafredo

KIRSCH Alex
PEDERSEN Mads
STUYVEN Jasper
DEGENKOLB John
DE KORT Koen
MULLEN Ryan
THEUNS Edward

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Flèche Wallonne 2019 – Ο Alaphilippe νικητής για 2η χρονιά!

Περιληπτικά: Ο Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick-Step) κέρδισε μια 2η νίκη στο …