Ο 7ημερος αγώνες Critérium du Dauphiné (9-16 Ιουνίου) αντιπροσωπεύει ένα σημαντικό δείκτη στην πορεία προς το TDF, και πολλοί από τους νικητές της ΓΚ, έχουν φορέσει την κίτρινη φανέλα στο Παρίσι.

Η Sky το κέρδισε 6 φορές τα τελευταία 8 χρόνια – μέσω του Bradley Wiggins το 2011 και το 2012, του Chris Froome το 2013, 2015 και 2016 – αν και το 2017 αντιπροσώπευσε ένα διάλειμμα από την παράδοση – για να το κερδίσει πάλι η Sky το 2018, με τον Geraint Thomas.

Το φετινό Dauphiné φαίνεται μέλλει να είναι μια ακόμα έντονη έκδοση, με μια σειρά από μεγάλα ονόματα.

Για την Sky, τώρα Ineos, ο υπερασπιστής του τίτλου, Thomas δεν θα επιστρέψει στον αγώνα, αλλά θα ολοκληρώσει την προετοιμασία του Tour de France στο Tour de Suisse.

Η βρετανική ομάδα εξακολουθεί να διαθέτει μια πολύ δυνατή σύνθεση, με τον τετράκις νικητή του Tour Froome, να οδηγεί τους Michał Kwiatkowski, Gianni Moscon και Wout Poels.

Ο Froome θα αντιμετωπίσει σκληρό ανταγωνισμό για τον τίτλο του 2019, με τον παλιό συναθλητή του Richie Porte στηTrek-Segafredo. O Nairo Quintana (Movistar) επανέρχεται και απέναντι του θα αγωνιστούν οι Adam Yates (Mitchelton-Scott), Romain Bardet (Ag2r La Mondiale) και Dan Martin (UAE Team Emirates).

Ο Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-Step) είναι ακόμα ένα αστέρι, που θα προσπαθήσει στα δύσκολα ορεινά εταπ.

Critérium du Dauphiné 2019

Lotto-Soudal (Bel) – confirmed

ARMÉE Sander (Bel)
HAGEN Carl Fredrik (Nor)
KEUKELEIRE Jens (Bel)
LAMBRECHT Bjorg (Bel)
MARCZYŃSKI Tomasz (Pol)
MERTZ Rémy (Bel)
VANHOUCKE Harm (Bel)

Ag2r La Mondiale (Fra) – confirmed

BARDET Romain (Fra)
CHEREL Mickaël (Fra)
NAESEN Oliver (Bel)
GENIEZ Alexandre (Fra)
COSNEFROY Benoît (Fra)
GOUGEARD Alexis (Fra)
VENTURINI Clément (Fra)

Astana (Kaz) – confirmed

FUGLSANG Jakob (Den)
BALLERINI Davide (Ita)
BOHÓRQUEZ Hernando (Col)
CORT Magnus (Den)
HOULE Hugo (Can)
IZAGIRRE Gorka (Esp)
LUTSENKO Alexey (Kaz)

Bahrain-Merida (Brn) – confirmed

COLBRELLI Sonny (Ita)
FENG Chun Kai (Tpe)
PADUN Mark (Ukr)
PERNSTEINER Hermann (Aut)
PIBERNIK Luka (Slo)
TEUNS Dylan (Bel)
TRATNIK Jan (Slo)

Bora-Hansgrohe (Ger) – confirmed

GROßSCHARTNER Felix (Aut)
BUCHMANN Emanuel (Ger)
BENNETT Sam (Irl)
MÜHLBERGER Gregor (Aut)
PFINGSTEN Christoph (Ger)
ARCHBOLD Shane (NZl)
BENEDETTI Cesare (Ita)

CCC Team (Pol) – confirmed

TEN DAM Laurens (Ned)
BERNAS Paweł (Pol)
DE MARCHI Alessandro (Ita)
KOCH Jonas (Ger)
PAUWELS Serge (Bel)
ROSSKOPF Joey (USA)
ZOIDL Riccardo (Aut)

Deceuninck – Quick-Step (Bel) – confirmed

ŠTYBAR Zdeněk (Cze)
ALAPHILIPPE Julian (Fra)
HODEG Álvaro José (Col)
GILBERT Philippe (Bel)
VAKOČ Petr (Cze)
DECLERCQ Tim (Bel)
CAVAGNA Rémi (Fra)

Groupama-FDJ (Fra)

PINOT Thibaut (Fra)
BONNET William (Fra)
GAUDU David (Fra)
LADAGNOUS Matthieu (Fra)
MOLARD Rudy (Fra)
REICHENBACH Sébastien (Sui)
ROUX Anthony (Fra)

Mitchelton-Scott (Aus) – confirmed

YATES Adam (GBr)
IMPEY Daryl (RSA)
HOWSON Damien (Aus)
HAIG Jack (Aus)
MEZGEC Luka (Slo)
SCHULTZ Nick (Aus)
SMITH Dion (NZl)

Movistar (Esp) – confirmed

QUINTANA Nairo (Col)
ERVITI Imanol (Esp)
FERNÁNDEZ Rubén (Esp)
OLIVEIRA Nelson (Por)
SEPÚLVEDA Eduardo (Arg)
VALLS Rafael (Esp)
VERONA Carlos (Esp)

Dimension Data (RSA) – confirmed

BOASSON HAGEN Edvald (Nor)
CUMMINGS Steve (GBr)
VERMOTE Julien (Bel)
VENTER Jaco (RSA)
DE BOD Stefan (RSA)
JANSE VAN RENSBURG Jacques (RSA)
DLAMINI Nic (RSA)

EF Education First (USA)

WOODS Michael (Can)
BETTIOL Alberto (Ita)
CLARKE Simon (Aus)
OWEN Logan (USA)
VAN DEN BERG Julius (NED)
VAN GARDEREN Tejay (USA)
WHELAN James (Aus

Arkéa-Samsic (Fra) – confirmed

BARGUIL Warren (Fra)
MAISON Jérémy (Fra)
LEDANOIS Kévin (Fra)
GREIPEL André (Ger)
BOUET Maxime (Fra)
DELAPLACE Anthony (Fra)
VACHON Florian (Fra)

Jumbo-Visma (Ned) – confirmed

KRUIJSWIJK Steven (Ned)
VAN AERT Wout (Bel)
EENKHOORN Pascal (Ned)
HOFSTEDE Lennard (Ned)
KUSS Sepp (USA)
POWLESS Neilson (USA)
WYNANTS Maarten (Bel)

Cofidis, Solutions Crédits (Fra) – confirmed

EDET Nicolas (Fra)
ATAPUMA Darwin (Col)
BOUHANNI Nacer (Fra)
BERHANE Natnael (Eri)
HANSEN Jesper (Den)
SOUPE Geoffrey (Fra)
ROSSETTO Stéphane (Fra)

Katusha-Alpecin (Sui) – confirmed

CRAS Steff (Bel)
DOWSETT Alex (GBr)
DEBUSSCHERE Jens (Bel)
GONÇALVES José (Por)
WÜRTZ SCHMIDT Mads (Den)
POLITT Nils (Ger)
GUERREIRO Ruben (Por)

Team Ineos (GBr) – confirmed

FROOME Chris (GBr)
KIRYIENKA Vasil (Blr)
KWIATKOWSKI Michał (Pol)
MOSCON Gianni (Ita)
POELS Wout (Ned)
STANNARD Ian (GBr)
VAN BAARLE Dylan (Ned)

Sunweb (Ger) – confirmed

DUMOULIN Tom (Ned)
FRÖHLINGER Johannes (Ger)
NIEUWENHUIS Joris (Ned)
PEDERSEN Casper (Den)
POWER Robert (USA)
STORK Florian (Ger)
TUSVELD Martijn (Ned)

Trek-Segafredo (USA) – confirmed

PORTE Richie (Aus)
THEUNS Edward (Bel)
SKUJIŅŠ Toms (Lat)
STETINA Peter (USA)
DE KORT Koen (Ned)
EG Niklas (Den)
BERNARD Julien (Fra)

UAE-Team Emirates (UAE) – confirmed

LAENGEN Vegard Stake (Nor)
MARTIN Dan (Irl)
MUÑOZ Cristian Camilo (Col)
PETILLI Simone (Ita)
RAVASI Edward (Ita)
SUTHERLAND Rory (Aus)
TROIA Oliviero (Ita)

Wanty – Gobert Cycling Team (Bel) – confirmed

DE CLERCQ Bart (Bel)
DEGAND Thomas (Bel)
DOUBEY Fabien (Fra)
EIKING Odd Christian (Nor)
MARTIN Guillaume (Fra)
MEURISSE Xandro (Bel)
MINNAARD Marco (Ned)

Vital Concept – B&B Hotels (Fra) – confirmed

ROLLAND Pierre (Fra)
BAGOT Yoann (Fra)
CAM Maxime (Fra)
COURTEILLE Arnaud (Fra)
GAUTIER Cyril (Fra)
MANZIN Lorrenzo (Fra)
PACHER Quentin (Fra)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

La Vuelta 2019 – Η τριάδα της Movistar

Η Movistar έχει επιβεβαιώσει την τριάδα που μεταφέρει τις ελπίδες της για νίκη στην Vuelta…