Η εποχή των κλασσικών της άνοιξης για το 2020, εκκινεί το Σάββατο 29 Φεβρουαρίου με τον αγώνα Omloop Het Nieuwsblad στο Βέλγιο.

Οι διοργανωτές – Flanders Classics – προωθούν έναν αγώνα ανδρών και γυναικών την ίδια μέρα, οι διαδρομές είναι συνήθως 199,8 χιλιόμετρα και 121 χιλιόμετρα αντίστοιχα.

Ο αγώνας θα τερματίσει στο Ninove, με τα τελευταία χιλιόμετρα να περνούν από τον «τοίχο» που λέγεται  Muur van Geraardsbergen. Μαζί με τον βελγικό κλασσικό αγώνα Kuurne-Brussels-Kuurne που λαμβάνει χώρα την επόμενη μέρα, ο αγώνας αυτός σηματοδοτεί την αρχή της σεζόν 2020.

Η φετινή έκδοση αναμένεται να περιλαμβάνει ονόματα αστέρων που προσπαθούν να ξεκινήσουν το φορμάρισμα τους στους Κλασσικούς, όπως οι Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix), Philippe Gilbert (Lotto-Soudal), Greg Van Avermaet (CCC), ενώ ο περσινός πρωταθλητής Zdeněk Štybar (Deceuninck – Quick-Step) θα είναι στη γραμμή εκκίνησης.

Λίστα εκκίνησης

Deceuninck – Quick-Step

ŠTYBAR Zdeněk (Cze)
LAMPAERT Yves (Bel)
JUNGELS Bob (Lux)
ASGREEN Kasper (Den)
KEISSE Iljo (Bel)
DECLERQ Tim (Bel)
SÉNÉCHAL Florian (Fra)

Lotto-Soudal

GILBERT Philippe (Bel)
WELLENS Tim (Bel)
WALLAYS Jelle (Bel)
MAES Nikolas (Bel)
VAN GOETHEM Brian (Ned)
VAN MOER Brent (Bel)
FRISON Frederik (Bel)

Trek-Segafredo

STUYVEN Jasper (Bel)
PEDERSEN Mads (Den)
DE KORT Koen (Ned)
THEUNS Edward (Bel)
KIRSCH Alex (Lux)
LIEPIŅŠ Emīls (Lat)
MULLEN Ryan (Irl)

Ineos

STANNARD Ian (GBr)
DOULL Owain (GBr)
ROWE Luke (GBr)
VAN BAARLE Dylan (Ned)
MOSCON Gianni (Ita)
SWIFT Ben (GBr)
LAWLESS Chris (GBr)

Jumbo-Visma

TEUNISSEN Mike (Ned)
LEEZER Tom (Ned)
EENKHOORN Pascal (Ned)
LINDEMAN Bert-Jan (Ned)
JANSEN Amund Grøndahl (Nor)
VAN DER HOORN Taco (Ned)
WYNANTS Maarten (Bel)

Ag2r La Mondiale

NAESEN Oliver (Bel)
DILLIER Silvan (Sui)
GOUGEARD Alexis (Fra)
DUVAL Julien (Fra)
GODON Dorian (Fra)
NAESEN Lawrence (Bel)
VANDENBERGH Stijn (Bel)

CCC

VAN AVERMAET Greg (Bel)
TRENTIN Matteo (Ita)
SCHÄR Michael (Sui)
VAN HOECKE Gijs (Bel)
VAN HOOYDONCK Nathan (Bel)
VAN KEIRSBULCK Guillaume (Bel)
KOCH Jonas (Ger)

Bahrain-McLaren

TEUNS Dylan (Bel)
BAUHAUS Phil (Ger)
COLBRELLI Sonny (Ita)
HAUSSLER Heinrich (Aus)
BOLE Grega (Slo)
PIBERNIK Luka (Slo)

EF Pro Cycling

VANMARCKE Sep (Bel)
KEUKELEIRE Jens (Bel)
SCULLY Tom (NZl)
HOFLAND Moreno (Ned)
OWEN Logan (USA)
RUTSCH Jonas (Ger)
VAN DER BERG Julius (Ned)

Astana

DE VREESE Laurens (Bel)
SÁNCHEZ Luis León (Esp)
ARANBURU Alex (Esp)
FELLINE Fabio (Ita)
GRUZDEV Dmitriy (Kaz)
MARTINELLI Davide (Ita)
HOULE Hugo (Can)

Bora-Hansgrohe

PÖSTLBERGER Lukas (Aut)
SCHELLING Ide (Ned)
SCHILLINGER Andreas (Ger)
BAŠKA Erik (Svk)
DRUCKER Jempy (Lux)
GAMPER Patrick (Aut)
LAAS Martin (Est)

Cofidis

CLAEYS Dimitri (Bel)
VANBILSEN Kenneth (Bel)
VERMOTE Julien (Bel)
ALLEGAERT Piet (Bel)
LEMOINE Cyril (Fra)
MORIN Emmanuel (Fra)
TOUZÉ Damien (Fra)

Movistar

ROELANDTS Jürgen (Bel)
MAS Lluís (Esp)
CULLAIGH Gabriel (GBr)
HOLLMANN Juri (Ger)
JACOBS Johan (Sui)
JORGENSON Matteo (USA)
PRADES Eduard (Esp)

Mitchelton-Scott

DURBRIDGE Luke (Aus)
EDMONDSON Alex (Aus)
AFFINI Edoardo (Ita)
BEWLEY Sam (NZl)
KONYCHEV Alexander (Ita)
SMITH Dion (NZl)
STANNARD Robert (Aus)

Israel Start-Up Nation

POLITT Nils (Ger)
HOLLENSTEIN Reto (Sui)
BIERMANS Jenthe Bel)
BOIVIN Guillaume (Can)
NEILANDS Krists (Aut)
VAN ASBROECK Tom (Bel)

Groupama-FDJ

KÜNG Stefan (Sui)
DELAGE Mickaël (Fra)
LE GAC Olivier (Fra)
BRUNEL Alexys (Fra)
GENIETS Kevin (Lux)
LIENHARD Fabian (Sui)
LUDVIGSSON Tobias (Swe)

NTT

VALGREN Michael (Den)
BOASSON HAGEN Edvald (Nor)
JANSE VAN RENSBURG Reinardt (RSA)
GOGL Michael (Aut)
STOKBRO Andreas (Den)
TILLER Rasmus (Nor)

Sunweb

BENOOT Tiesj (Bel)
ARNDT Nikias (Ger)
KRAGH ANDERSEN Søren (Den)
PEDERSEN Casper (Den)
SÜTTERLIN Jasha (Ger)
DENZ Nico (Ger)
EEKHOFF Nils (Ned)

UAE Team Emirates

KRISTOFF Alexander (Nor)
BJERG Mikkel (Den)
BOHLI Tom (Sui)
COVI Alessandro (Ita)
LAENGEN Vegard Stake (Nor)
MARCATO Marco (Ita)
MOLANO Juan Sebastián (Col)

Total Direct Energie

TERPSTRA Niki (Ned)
GAUDIN Damien (Fra)
PETIT Adrien (Fra)
SOUPE Geoffrey (Fra)
TURGIS Anthony (Fra)
MANZIN Lorrenzo (Fra)
VAN GESTEL Dries (Bel)

Arkéa-Samsic

JARRIER Benoît (Fra)
LEDANOIS Kévin (Fra)
MCLAY Daniel (GBr)
SWIFT Connor (GBr)
NOPPE Christophe (Bel)
RUSSO Clément (Fra)
WELTEN Bram (Ned)

Alpecin-Fenix

VAN DER POEL Mathieu (Ned)
DE BONDT Dries (Bel)
THWAITES Scott (GBr)
SBARAGLI Kristian (Ita)
LEYSEN Senne (Bel)
VAKOČ Petr (Cze)
VERGAERDE Otto (Bel)

Circus – Wanty Gobert

DE GENDT Aimé (Bel)
DEVRIENDT Tom (Bel)
KREDER Wesley (Ned)
VAN MELSEN Kévin (Bel)
VAN POPPEL Boy (Ned)
VAN POPPEL Danny (Ned)
VLIEGEN Loïc (Bel)

Bingoal – Wallonie Bruxelles

DE BIE Sean (Bel)
ISTA Kevyn (Bel)
LIETAER Eliot (Bel)
ROBEET Ludovic (Bel)
TAMINIAUX Lionel (Bel)
WIRTGEN Tom (Lux)

Sport Vlaanderen – Baloise

CAPIOT Amaury (Bel)
DE WILDE Gilles (Bel)
PLANCKAERT Edward (Bel)
SPRENGERS Thomas (Bel)
VAN ROOY Kenneth (Bel)
VERWILST Aaron (Bel)
WARLOP Jordi (Bel)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Ο Nairo Quintana ξεφεύγει σοβαρό τραυματισμό, ύστερα από ατύχημα με αυτοκίνητο

Ο Nairo Quintana ξέφυγε χωρίς τραυματισμό, ύστερα από χτύπημα που δέχτηκε από αυτοκίνητο, …