La Flèche Wallonne 2018

O 2ος από τους τρεις Κλασικούς των Αρδεννών μέσα σε μια εβδομάδα, ο La Flèche Wallonne και La Flèche Wallonne Femmes θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 18 Απριλίου – ανάμεσα στο Amstel Gold Race και το Liège-Bastogne-Liège.

Ενώ το Amstel Gold Race και το Liège πρόσθεσαν αγώνες γυναικών το 2017, το La Flèche Wallonne Femmes επιστρέφει φέτος για την 21η έκδοση του, παράλληλα με τον αγώνα των ανδρών, στην 82ο έκδοση.

Το La Flèche Wallonne ουσιαστικά κερδίζεται ή χάνεται στο σύντομο αλλά βάρβαρο Mur de Huy (1.3 χλμ με μέση κλίση στο 9.6%), το πιο απότομο τελείωμα σε κλασικό αγώνα ποδηλάτου, το οποίο παρουσιάζεται τρεις φορές, κατά μήκος της διαδρομής των 196 χλμ.

Μετά από μήνες σκληρών χιλιομέτρων πάνω από τα λιθόστρωτα στη Φλάνδρα, οι αθλητές θα έχουν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε έναν όμορφο αγώνα.

Διαδρομή

Ο φετινός αγώνας θα διεξαχθεί εξ ολοκλήρου εντός της επαρχίας της Λιέγης, ξεκινώντας από το Seraing. Το άνοιγμα των 80 χιλιομέτρων θα περιλαμβάνει ανάβαση του Côte de la Vecquée και του La Redoute, ακολουθούμενα από το Côte de Mont και το Côte d’Amay.

Το σιρκουϊ τερματισμού 29 χλμ – το οποίο οι αθλητές θα ολοκληρώσουν δύο φορές – τους βλέπει να ανεβαίνουν το Côte d’Ereffe, το Côte de Cherave και το Mur de Huy – τελειώνοντας στην κορυφή του Mur μετά 198,5 χιλιόμετρα αγώνα.

Οι γυναίκες θα καλύψουν 118,5 χιλιόμετρα, τερματίζοντας αφού ολοκληρώσουν δύο γύρους του ίδιου σιρκουϊ.

La Flèche Wallonne 2018 Λίστα Εκκίνησης

Movistar Team
VALVERDE Alejandro
ANACONA Winner
ARCAS Jorge
BETANCUR Carlos
CARRETERO Héctor
ERVITI Imanol
LANDA Mikel

UAE-Team Emirates
MARTIN Daniel
BONO Matteo
COSTA Rui
MORI Manuele
RIABUSHENKO Alexandr
SUTHERLAND Rory
ULISSI Diego

BMC Racing Team
TEUNS Dylan
BETTIOL Alberto
BEVIN Patrick
CARUSO Damiano
DE MARCHI Alessandro
FRANKINY Kilian
GERRANS Simon

Team Sky
HENAO Sergio Luis
BERNAL Egan Arley
GEOGHEGAN HART Tao
KIRYIENKA Vasil
KWIATKOWSKI Michal
POELS Wout

Mitchelton-Scott
ALBASINI Michael
HAIG Jack
HAMILTON Lucas
HOWSON Damien
JUUL-JENSEN Christopher
KREUZIGER Roman
POWER Robert

Fortuneo – Samsic
BARGUIL Warren
BONNAMOUR Franck
GESBERT Elie
HARDY Romain
LEDANOIS Kevin
MOINARD Amaël
VACHON Florian

Groupama – FDJ
GAUDU David
MADOUAS Valentin
MOLARD Rudy
ROUX Anthony
SEIGLE Romain
VAUGRENARD Benoit
VICHOT Arthur

Team EF Education First-Drapac
URAN Rigoberto
CRADDOCK Lawson
HOWES Alex
MARTINEZ Daniel Felipe
OWEN Logan
ROLLAND Pierre
WOODS Michael

Bahrain Merida Pro Cycling Team
NIBALI Vincenzo
BOLE Grega
GASPAROTTO Enrico
IZAGIRRE Ion
IZAGIRRE Gorka
PELLIZOTTI Franco
PERNSTEINER Hermann

AG2R La Mondiale
BARDET Romain
BAKELANTS Jan
DOMONT Axel
FRANK Mathias
GASTAUER Ben
LATOUR Pierre
VUILLERMOZ Alexis

Team LottoNL-Jumbo
KRUIJSWIJK Steven
CLEMENT Stef
DE TIER Floris
GESINK Robert
LINDEMAN Bert-Jan
MARTENS Paul

Bora – Hansgrohe
MAJKA Rafał
BENEDETTI Cesare
BUCHMANN Emanuel
KONRAD Patrick
MCCARTHY Jay
MÜHLBERGER Gregor
POLJANSKI Pawel

Lotto Soudal
WELLENS Tim
BENOOT Tiesj
LAMBRECHT Bjorg
MARCZYNSKI Tomasz
MONFORT Maxime
VAN DER SANDE Tosh
VANENDERT Jelle

Astana Pro Team
FUGLSANG Jakob
CATALDO Dario
FRAILE Omar
HOULE Hugo
KANGERT Tanel
MOSER Moreno
VALGREN Michael

Team Katusha – Alpecin
ZAKARIN Ilnur
BOSWELL Ian
CRAS Steff
HAAS Nathan
KIšERLOVSKI Robert
LAMMERTINK Maurits
SMIT Willie

Dimension Data
SLAGTER Tom-Jelte
CUMMINGS Stephen
DAVIES Scott
DLAMINI Nickolas
GEBREIGZABHIER Amanuel
KING Benjamin
PAUWELS Serge

Team Sunweb
OOMEN Sam
FRÖHLINGER Johannes
GESCHKE Simon
HAMILTON Chris
KÄMNA Lennard
MATTHEWS Michael
TEN DAM Laurens

Trek – Segafredo
MOLLEMA Bauke
BERNARD Julien
DANIEL Gregory
GOGL Michael
GRMAY Tsgabu
GUERREIRO Ruben
SKUJIņš Toms

Quick-Step Floors
ALAPHILIPPE Julian
GILBERT Philippe
JUNGELS Bob
KNOX James
MAS Enric
SCHACHMANN Maximilian
SERRY Pieter

Wanty – Groupe Gobert
MARTIN Guillaume
BAUGNIES Jerome
DEGAND Thomas
DOUBEY Fabien
EIKING Odd Christian
MEURISSE Xandro
SMITH Dion

Sport Vlaanderen – Baloise
DECLERCQ Benjamin
DELTOMBE Kevin
SPRENGERS Thomas
VAN GESTEL Dries
VAN GOMPEL Mathias
VERWILST Aaron
WARLOP Jordi

Cofidis, Solutions Crédits
HERRADA Jesús
BONNAFOND Guillaume
EDET Nicolas
HERRADA José
MATÉ Luis Ángel
PEREZ Anthony
SIMON Julien

WB Aqua Protect Veranclassic
VANTOMME Maxime
JULES Justin
MORTIER Julien
PEYSKENS Dimitri
ROBEET Ludovic
SIX Franklin
WARNIER Antoine

Delko Marseille Provence KTM
COMBAUD Romain
EL FARES Julien
FINETTO Mauro
MADRAZO Ángel
MORENO Javier
RODRIGUEZ John Anderson

 Vital Concept Cycling Club
BAGOT Yoann
LE BON Johan
MOTTIER Justin
MÜLLER Patrick
PACHER Quentin
RÉZA Kévin
TURGIS Tanguy

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Βελτιώνοντας την ποδηλατική ροπή

Συνήθως μιλάμε πιο συχνά για δύναμη παρά για ροπή, αλλά και τα δύο είναι σημαντικά στην απ…