La Vuelta 2018 – Λίστα Εκκίνησης

Η Vuelta a España 2018 πρόκειται να προσφέρει μια τεράστια πρόκληση με 9 ορεινούς τερματισμούς, με τον πρώτο μόλις τη 2η μέρα.

Η ακριβής λίστα εκκίνησης δεν έχει ακόμη επιβεβαιωθεί, αλλά οι ομάδες αρχίζουν να αποκαλύπτουν τη σύνθεση τους, καθώς η ημερομηνία πλησιάζει.

Υπάρχει μια ομάδα αθλητών που δεν τα πήγαν καλά στον Γύρο Γαλλίας, και που ελπίζουν να αναπληρώσουν για την σεζόν τους στην Ισπανία – ο Richie Porte επιβεβαιώνεται ότι θα ποδηλατήσει για τον τελευταίο του Grand Tour για την BMC Racing, ενώ ο Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) θα πάρει μέρος, μετά την αποκατάσταση του από ένα σπασμένο σπόνδυλο στο Tour.

Και οι δύο αδερφοί Yates, ο Adam και ο Simon θα συμμετέχουν για την Mitchelton-Scott, με τον Simon να οδηγεί την ομάδα της Αυστραλίας, μετά από την εμφάνιση του στα ροζ και τη νίκη στα 3 εταπ του Giro d’Italia.

Ο Fabio Aru (UAE Team Emirates) είχε ένα καταστροφικό Giro d’Italia και ξεπέρασε το Tour de France – αλλά θα προσπαθήσει να αναζητήσει καλύτερες εμφανίσεις στην Ισπανία.

Η ομάδα της Sky δεν έχει πολλά να αναπληρώσει – και οι βασικοί αθλητές της ΓΚ – ο Chris Froome και ο Geraint Thomas δεν θα συμμετέχουν, μετά με τις νίκες τους στο Giro και το Tour de France αντίστοιχα. Είναι όμως δυνατό, ο Βρετανός αναβάτης Tao Geoghegan Hart να κάνει το ντεμπούτο του στην Ισπανία.

Ο Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) θα είναι ένας από τους βασικούς σπρίντερ στον αγώνα, με τον Elia Viviani να οδηγεί για την Quick-Step Floors.

Η ημερομηνία έναρξης είναι 25 Αυγούστου, με τον τερματισμό στις 16 Σεπτεμβρίου. Οι διοργανωτές Unipublic έχουν καλέσει 3 ισπανικές ομάδες, καθώς και τη γαλλική ομάδα που χρηματοδοτείται από τον κύριο υποστηρικτή αγώνα, Cofidis.

Μαζί με τις 18 ομάδες του UCI WorldTour, οι ισπανικές ομάδες μπαλαντέρ στη γραμμή εκκίνησης είναι οι Burgos-BH, Caja Rural και Euskadi Basque Country.

Vuelta a España 2018 – Προσωρινή λίστα εκκίνησης

Bahrain Merida Pro Cycling Team

NIBALI Vincenzo
PIBERNIK Luka
GARCIA CORTINA Ivan
IZAGIRRE Ion
IZAGIRRE Gorka
PADUN Mark
PERNSTEINER Hermann
PELLIZOTTI Franco

Team Sunweb

BAUHAUS Phil
GESCHKE Simon
HINDLEY Jai
FRÖHLINGER Johannes
KELDERMAN Wilco
STORER Michael
TEUNISSEN Mike
TUSVELD Martijn

Lotto-Soudal

DE GENDT Thomas
CAMPENAERTS Victor
BENOOT Tiesj
LAMBRECHT Bjorg
ARMÉE Sander
MONFORT Maxime
VAN DER SANDE Tosh
WALLAYS Jelle

BMC Racing Team

TEUNS Dylan
DENNIS Rohan
PORTE Richie
BOOKWALTER Brent
DE MARCHI Alessandro
ROCHE Nicolas
ROSSKOPF Joey
VENTOSO Francisco José

Team LottoNL-Jumbo

KRUIJSWIJK Steven
BENNETT George
VAN POPPEL Danny
BOOM Lars
DE TIER Floris
LEEZER Tom
LINDEMAN Bert-Jan
KUSS Sepp

Astana Pro Team

BILBAO Pello
CATALDO Dario
FRAILE Omar
HIRT Jan
LOPEZ Miguel Angel
STALNOV Nikita
VILLELLA Davide
ZEITS Andrey

Team Dimension Data

KUDUS Merhawi
MEINTJES Louis
ANTÓN Igor

Mitchelton-Scott

YATES Simon
YATES Adam
HAIG Jack
TRENTIN Matteo

Cofidis, Solutions Crédits

MATÉ Luis Ángel
HERRADA José
BOUHANNI Nacer

Burgos-BH

BOL Jetse
MENDES José
SIMÓN Jordi
CUBERO Jorge
EZQUERRA Jesus
RUBIO Diego
TORRES Pablo
CABEDO Óscar

Trek – Segafredo

BRAMBILLA Gianluca
NIZZOLO Giacomo
MOLLEMA Bauke
FELLINE Fabio
REIJNEN Kiel
BRÄNDLE Matthias
CONCI Nicola
IRIZAR Markel

Quick-Step Floors

VIVIANI Elia
SERRY Pieter
SABATINI Fabio
MØRKØV Michael
DEVENYNS Dries
DE PLUS Laurens
ASGREEN Kasper
MAS Enric

Groupama – FDJ

PINOT Thibaut
MORABITO Steve
SARREAU Marc
GAUDU David

Bora-Hansgrohe

BURGHARDT Marcus
MAJKA Rafał
PÖSTLBERGER Lukas
BUCHMANN Emanuel
SAGAN Peter
SCHWARZMANN Michael
FORMOLO Davide
MCCARTHY Jay

Team Katusha-Alpecin

RESTREPO Jhonatan
LAMMERTINK Maurits
BOSWELL Ian
ZAKARIN Ilnur
GONÇALVES José
HOLLENSTEIN Reto
KOCHETKOV Pavel
MACHADO Tiago

Team Sky

DE LA CRUZ David
KWIATKOWSKI Michal
GEOGHEGAN HART Tao
VAN BAARLE Dylan

Movistar Team

VALVERDE Alejandro
QUINTANA Nairo
AMADOR Andrey
ANACONA Winner
BENNATTI Daniele
CARAPAZ Richard
ERVITI Imanol
OLIVEIRA Nelson

Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale

URAN Rigoberto
ROLLAND Pierre
WOODS Michael
MORENO Daniel

UAE-Team Emirates

ARU Fabio
BYSTRØM Sven Erik
MARTIN Daniel
MORI Manuele

AG2R La Mondiale

GALLOPIN Tony
CHÉREL Mickaël
BAKELANTS Jan
GENIEZ Alexandre

Euskadi – Murias

ABERASTURI Jon
BAGÜES Aritz
BIZKARRA Mikel
BRAVO Garikoitz
ITURRIA Mikel
PRADES Eduard
RODRIGUEZ Oscar
SANZ Enrique

Caja Rural – Seguros RGA

PARDILLA Sergio
ARANBURU Alex
MAS Lluís Guillermo
SCHULTZ Nick
SOTO Nelson Andres
RODRÍGUEZ Cristian
LASTRA Jonathan
MOLINA Antonio

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Βελτιώνοντας την ποδηλατική ροπή

Συνήθως μιλάμε πιο συχνά για δύναμη παρά για ροπή, αλλά και τα δύο είναι σημαντικά στην απ…