Tour Down Under 2019 – Λίστα εκκίνησης

Το Tour Down Under είναι η πρώτη διοργάνωση για το φετινό καλεντάρι WorldTour. Πραγματοποιείται μεταξύ στις 15-20 Ιανουαρίου, με 6 εταπ γύρω από την Adelaide της Νότιας Αυστραλίας.

Οι ομάδες του WorldTour θα είναι εκεί, για να προετοιμαστούν για τους μεγαλύτερους αγώνες της σεζόν, με αρκετούς αθλητές να κάνουν το ντεμπούτο τους σε νέες ομάδες.

Η λίστα εκκίνησης δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα, αλλά ορισμένες ομάδες αρχίζουν να επιβεβαιώνουν τους καταλόγους τους.

Όλες οι ομάδες του WorldTour επιβεβαίωσαν επίσημα τα δελτία τους.

Τα ονόματα που είναι έτοιμα να ξεκινήσουν περιλαμβάνουν τα ονόματα του πρώην παγκόσμιου πρωταθλητή Peter Sagan και του μεγάλου αντιπάλου του στα σπριντ, Elia Viviani. Ο πρώην νικητής της GK, Richie Porte, είναι επίσης έτοιμος να ξεκινήσει όπως είναι ο νικητής του 2018, Daryl Impey.

Η γυναικεία κούρσα τρέχει από τις 10 έως τις 13 Ιανουαρίου και τα ονόματα δεν έχουν ακόμη επιβεβαιωθεί.

Tour Down Under 2019 start list

Mitchelton-Scott (AUS) – confirmed
  1. IMPEY Daryl (RSA)
  2. DURBRIDGE Luke (AUS)
  3. EDMONDSON Alex (AUS)
  4. HAMILTON Lucas (AUS)
  5. HAYMAN Mathew (AUS)
  6. HEPBURN Michael (AUS)
  7. MEYER Cameron (AUS)
Bora-Hansgrohe (GER) – confirmed
  1. SAGAN Peter (SVK)
  2. BODNAR Maciej (POL)
  3. GATTO Oscar (ITA)
  4. MCCARTHY Jay (AUS)
  5. MÜHLBERGER Gregor (AUT)
  6. OSS Daniel (ITA)
  7. PÖSTLEBERGER Lukas (AUT)
Trek-Segafredo (USA) – confirmed
  1. PORTE Richie (AUS)
  2. CLARKE Will (AUS)
  3. DE KORT Koen (NED)
  4. REIJNEN Kiel (USA)
  5. MULLEN Ryan (IRL)
  6. STETINA Peter (USA)
  7. PANTANO Jarlinson (COL)
Lotto Soudal (BEL) – confirmed
  1. EWAN Caleb (AUS)
  2. BLYTHE Adam (GBR)
  3. MARCZYŃSKI Tomasz (POL)
  4. HAGEN Carl Fredrik (NOR)
  5. HANSEN Adam (AUS)
  6. KLUGE Roger (GER)
  7. DE GENDT Thomas (BEL)
UAE Team Emirates (UAE) – confirmed
  1. BYSTRØM Sven Erik (NOR)
  2. SUTHERLAND Rory (AUS)
  3. OLIVIERA Ivo (POR)
  4. PHILIPSEN Jasper (BEL)
  5. POGAČAR Tadej (SLO)
  6. POLANC Jan (SLO)
  7. ULISSI Diego (ITA)
Dimension Data (RSA) – confirmed
  1. VALGREN Michael (DEN)
  2. BAK Lars Ytting (DEN)
  3. DLAMINI Nic (RSA)
  4. GIBBONS Ryan (RSA)
  5. O’CONNOR Ben (AUS)
  6. DAVIES Scott (GBR)
  7. SLAGTER Tom-Jelte (NED)
Bahrain-Merida (BRN)- confirmed
  1. POZZOVIVO Domenico (ITAL)
  2. BAUHAUS Phil (GER)
  3. DENNIS Rohan (AUS)
  4. HAUSSLER Heinrich (AUS)
  5. PERNSTEINER Hermann (AUT)
  6. ARASHIRO Yukiya (JPN)
  7. SIEBERG Marcel (GER)
EF Education First (USA) – confirmed
  1. WOODS Michael (CAN)
  2. DOCKER Mitchell (AUS)
  3. MCLAY Daniel (GBR)
  4. MORTON Lachlan (AUS)
  5. SCULLY Tom (NZL)
  6. WHELAN James (AUS)
  7. BETTIOL Alberto (ITA)
Team Sunweb (GER) – confirmed
  1. BOL Cees (NED)
  2. FRÖHLINGER Johannes (GER)
  3. HAMILTON Chris (AUS)
  4. HINDLEY Jai (AUS)
  5. KANTER Max (GER)
  6. STORER Michael (AUS)
  7. WALSHEID Max (GER)
AG2R La Mondiale (FRA) – confirmed
  1. LATOUR Pierre (FRA)
  2. BAGDONAS Gediminas (LTU)
  3. CHEVRIER Clément (FRA)
  4. COSNEFROY Benoît (FRA)
  5. DENZ Nico (GER)
  6. DUPONT Hubert (FRA)
  7. PETERS Nans (FRA)
Astana Pro Team (KAZ) – confirmed
  1. BALLERINI Davide (ITA)
  2. BOARO Manuele (ITA)
  3. DE VREESE Laurens (BEL)
  4. FOMINYKH Daniil (KAZ)
  5. GIDICH Yevgeniy (KAZ)
  6. ZAKHAROV Artyom (KAZ)
  7. SÁNCHEZ Luiz León (ESP)
Katusha-Alpecin (SUI) – confirmed
  1. DOWSETT Alex (GBR)
  2. DEBUSSCHERE Jens (GER)
  3. GUERREIRO Ruben (POR)
  4. HAAS Nathan (AUS)
  5. Marco Haller (AUT)
  6. KUZNETSOV Vyacheslav (RUS)
  7. STRAKHOB Dmitry (RUS)
Groupama-FDJ (FRA) – confirmed
  1. SCOTSON Miles (AUS)
  2. HOELGAARD Daniel (NOR)
  3. LADAGNOUS Matthieu (FRA)
  4. LUDVIGSSON Tobias (SWE)
  5. MORABITO Steve (SUI)
  6. FRANKINY Kilian (SUI)
  7. VINCENT Léo (FRA)
Movistar (ESP) – confirmed
  1. FERNÁNDEZ Rubén (ESP)
  2. MAS Luís (ESP)
  3. CASTRILLO Jaime (ESP)
  4. VALLS Rafael (ESP)
  5. BARBERO Carlos (ESP)
  6. PRADES Eduard (ESP)
  7. CARRETERO Héctor (ESP)
Deceuninck – Quick-Step (BEL) – confirmed
  1. VIVIANI Elia (ITA)
  2. SABATINI Fabio (ITA)
  3. Michael Mørkøv (DEN)
  4. HONORÉ Mikkel (DEN)
  5. DEVENYNS Dries (BEL)
  6. KNOX James (GBR)
  7. CAVANGA Remi (FRA)
Jumbo-Visma (NED) – confirmed
  1. BENNETT George (NZL)
  2. GESINK Robert (NED)
  3. VAN POPPEL Danny (NED)
  4. HOFSTEDE Lennard) (NED)
  5. LEEZER Tom (NED)
  6. LINDEMAN Bert-Jan (NED)
  7. WYNANTS Maarten (BEL)
Team Sky (GBR) – confirmed
  1. DOULL Owain (GBR)
  2. ELISSONDE Kenny (FRA)
  3. HALVORSEN Kristoffer (NOR)
  4. KNEES Christian (GER)
  5. POELS Wout (NED)
  6. ROWE Luke (GBR)
  7. VAN BAARLE Dylan (NED)
CCC Team (POL) – confirmed
  1. MARECZKO Jakub (ITA)
  2. SAJNOK Szymon (POL)
  3. VENTOSO Francisco José (ESP)
  4. VAN HOOYDONCK Nathan (BEL)
  5. BEVIN Patrick (NZL)
  6. OWSIAN Łukasz (POL)
UniSA-Australia (AUS)
  1. HARPER Chris (AUS)
  2. LAE Jason (AUS)
  3. SUNDERLAND Dylan (AUS)
  4. TOOVEY Ayden (AUS)
  5. VAN DER PLOEG Neil (AUS)
  6. WHITE Nicholas (AUS)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

A journey beyond – Βίντεο

Ο Marc Maurer ποδηλάτησε 5600 χλμ, ξεκινώντας από την Κωνσταντινούπολη, διασχίζοντας τον Κ…