Ολοκληρώθηκε ο Βόρειος 4ήμερος αγώνας για το  Bike Odyssey 2019!

Εντυπωσίασε η Εθνική Ομάδα στον τετραήμερο, και η ομάδα AVRA στον 9ήμερο αγώνα!

Με τον επίλογο του Βόρειου 4ήμερου αγώνα και το κλείσιμο του πρώτου μεγάλου σκέλους του ολοκληρώθηκε η τέταρτη ημέρα του Bike Odyssey 2019. Από τη μία μεριά είχαμε την ολοκλήρωση της τελικής κατάταξης του Βόρειου 4ήμερου αγώνα, με την Ελληνική Εθνική Ομάδα να εντυπωσιάζει ακόμα μια φορά με την άνεση και τη δυναμική της!

Από την άλλη είχαμε την ομάδα AVRA να επιβάλεται ως το μεγάλο πλέον φαβορί για την κατάκτηση της μπλε φανέλας στον 9ήμερο αγώνα. Η ομάδα των Σουβατζόγογλου Γρηγόρη και Κουρμπέτη Ανέστη ανέβασε ραγδαία ρυθμούς από το 3ο checkpoint και μετά, και διόγκωσε τη διαφορά από τους διώκτες της από τα έξι στα 15 λεπτά,παίρνωντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη της σε τέσσερα στάδια αγώνα, και μεγαλώνοντας και άλλο το προβάδισμά της τη Γενική Κατάταξη

Δεύτερη ακολουθούσε σταθερά η ομάδα Bikeboard.at (των Rene Reidinger και Christian Meyer). Την τρίτη θέση κατέκτησε για ακόμα μια φορά η πολωνική ομάδα SCHC POLAND TEAM (των Baran Marcin και Fidytek Tomasz), αποτελώντας για ακόμα ένα στάδιο την ήρεμη δύναμη του 9ήμερου αγώνα.

Ο επίλογος του Βόρειου 4ήμερου αγώνα και η εμφατική νίκη της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας

Με ακόμα μία δυναμική και επιβλητική εμφάνιση ολοκλήρωσε το Βόρειο 4ήμερο αγώνα η Ελληνική Εθνική Ομάδα. Οι δύο ομάδες της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας βρίσκοταν σταθερά στις πρώτες θέσεις των ποδηλατών του Σταδίου, δημιούργησαν με το καλημέρα μία αγεφύρωτη απόσταση από τους υπόλοιπους αθλητές του 4ήμερου αγώνα, και κέρδισαν την πρώτη και δεύτερη θέση του αγώνα.

Πρώτη βγήκε η ομάδα των Περικλή Ηλία και Αντωνιάδη Δημήτρη και δεύτερη η ομάδα των Τσορτουκίδη Ηλία και Μόλλα Αμέτ Αλή Όγλου. Τις ίδιες θέσεις κατέκτησαν και στη Γενική Κατάταξη του Βόρειου 4ήμερου αγώνα, επισφραγίζοντας μια δεσποτική εμφάνση τεσσάρων αγωνιστικών ημερών.

Η ολοκλήρωση της κατηγορίας Open αθλητών του βόρειου 4ήμερου αγώνα

Αναφορικά με την κατηγορία Open του Βόρειου 4ήμερου αγώνα, η τελευταία ημέρα εξελίχθηκε σε μία ενδιαφέρουσα μονομαχία για τέσσερις παίκτες, τις ομάδες No lifers ( των Καλαμπαλίκη Δημήτρη και Ιωάννη Μιχαηλίδη), ACTION BIKE CLUB-SIS (των Βουδούρη Ευρυπίδη και Ζουμπούλη Βασίλη), Halkisad (των Δαγκόπουλου Παναγιώτη και Dusan Turkulov) και Gatsoulis-Orbea.

Τελικά την πρώτη θέση κατέλαβε η ομάδα ACTION BIKE CLUB-SIS, ακολουθούμενη από τις ομάδες No lifers, Halkisad και Gatsoulis-Orbea κατά σειρά.

Παρά τη νίκη της ομάδας  ACTION BIKE CLUB-SIS, την πρώτη θέση στη Γενική Κατάταξη στην κατηγορία των Open αθλητών του 4ήμερου αγώνα κατέκτησε η ομάδα No lifers, ακολουθούμενη από τις ομάδες ACTION BIKE CLUB-SIS και Halkisad στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Κάπως έτσι φτάσαμε στην ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής ημέρας και παράλληλα στη λήξη του 1ου σκέλους του Bike Odyssey 2019. Η μεγαλύτερη διοργάνωση Ορεινής Ποδηλασίας της χώρας εισέρχεται σιγά σιγά στο δεύτερο μεγάλο σκέλος της με την είσοδο του Νότιου 4ήμερου αγώνα σε δύο ημέρες από τώρα.

9DAYS

PLACE TEAM NAME ATHLETES NAMES TIME
1st AVRA SOUVATZOGLOU GRIGORIS-KOURMPETIS ANESTIS 3:36:02
2nd BIKEBOARD.AT REN’E REIDINGER-CHRISTIAN MEYER 3:51:07
3rd SCHC TEAM POLAND FIDYTEK TOMASZ-BARAN MARCIN 4:06:53
4th HEROES & ZEROS TSOULOUHAS GEORGE-DUDEK BO 4:12:08
5th BEASTIE BIKERZ MASTERS WOLFGANG FAβBENDER-THOMAS WIMMER 4:16:02
6th FEELS GOOD LIKE A MTF FRAILE LUIS-AMMORICH JULIAN 4:23:16
7th PRO TRENER NOVIKOVA ANNA-ZAMOTIN OLEG 4:28:53
8th FLATT OUT ZOTOS MICHEAL-TAMPAROPOULOS ARISTOTELIS 4:36:52
9th BEASTIE BIKERZ ROOKIES KAISER THOMAS-REINDL BERND 4:48:00
10th KATUSHA FANS KAZANIAK BARABONKOV ANDREY-ZHEKO STOYCHEV 4:48:19
11th BEASTIE BIKERZ VETERANS HILTSCHER WOLFGANG-MARX THOMAS 4:54:49
13th LYON MOUNTAIN TRAIL CLAUDE BOUBIDI-ROBIN DEVIRAUX 5:09:23
17th VITA4YOU.GR SAMOLADAS ANTONIS-FRAGKOYLIS GIORGOS 5:16:21
12th O.P.O.P. 1 KOUTSOGIANNIS THANASIS-KARAPAS TASOS 5:34:50
14th KASTRINI KOURSARI KALEBUBAS MICHEAL-KOTOPOULOS THODORIS 6:37:55
16th 127 YEARS FROM HAMBURG RUDIGER WESSKAM-RUDIGER ROHDE 6:53:24
15th LYON MOUNTAIN TRAIL XAVIER ROLLAND 6:49:29

 

UCI 4DAYS NORTH

PLACE TEAM NAME ATHLETES NAMES TIME
1st GREEK NATIONAL TEAM ILIAS PERIKLIS-ANTONIADIS DIMITRIOS 4:00:45
2nd GREEK NATIONAL TEAM MOLLA AMET ALIOGLOU CHAROUN-TSORTOUKTSIDIS ILIAS 4:00:48

OPEN 4DAYS NORTH

PLACE TEAM NAME ATHLETES NAMES TIME
1st ACTION BIKE CLUB VOUDOURIS EURIPIDES-ZOUMPOYLIS VASSILIS 4:16:12
2nd NO LIFERS KALABALIKIS DIMITRIOS-MICHAILIDIS IOANNIS 4:21:08
3rd HALKISAD DAGOPOULOS PANAGIOTIS-DUSAN TURKULOV 4:33:12
4th GATSOULIS – ORBEA DIMOPOULOS THOMAS-KARAMETOS DIMITRIOS 5:09:17
5th ATAIRIASTOI LYTRAS STATHIS-MANIS ILIAS 5:48:41
6th OUTDOOR SYNDICATE KATSOUPIS MANOLIS 5:52:06

 

UCI 4DAYS NORTH OVERALL

PLACE TEAM NAME ATHLETES NAMES TIME
1st GREEK NATIONAL TEAM ILIAS PERIKLIS-ANTONIADIS DIMITRIOS 14:06:20
2nd GREEK NATIONAL TEAM MOLLA AMET ALIOGLOU CHAROUN-TSORTOUKTSIDIS ILIAS 14:32:24

OPEN 4DAYS NORTH OVERALL

PLACE TEAM NAME ATHLETES NAMES TIME
1st NO LIFERS KALABALIKIS DIMITRIOS-MICHAILIDIS IOANNIS 15:58:56
2nd ACTION BIKE CLUB VOUDOURIS EURIPIDES-ZOUMPOYLIS VASSILIS 16:12:39
3rd HALKISAD DAGOPOULOS PANAGIOTIS-DUSAN TURKULOV 17:19:24
4th GATSOULIS – ORBEA DIMOPOULOS THOMAS-KARAMETOS DIMITRIOS 17:59:52
5th ATAIRIASTOI LYTRAS STATHIS-MANIS ILIAS 20:15:35
6th OUTDOOR SYNDICATE KATSOUPIS MANOLIS 21:15:02

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

A journey beyond – Βίντεο

Ο Marc Maurer ποδηλάτησε 5600 χλμ, ξεκινώντας από την Κωνσταντινούπολη, διασχίζοντας τον Κ…