Ο Περικλής Ηλίας του Κρόνου Νίκαιας και η Αικατερίνη Ελευθεριάδου του Βέλους, ήταν οι νικητές του Πανελληνίου Πρωταθλήματος 2019 στην Ορεινή ποδηλασία στο αγώνισμα Marathon (Cross Country Marathon – XCM), το οποίο διεξήχθει την Κυριακή (25/08), στην Άνω Χώρα της Ορεινής Ναυπακτίας,  και περιλαμβάνει τις κατηγορίες Ανδρών – Γυναικών Elite & Masters..

Στην κατηγορία Ανδρών Elite τον πρωταθλητή Περικλή Ηλία (3:36.10) ακολούθησαν στο βάθρο ο Πέτρος Γκαζώνης (Παναθηναϊκός – 3:55.08), Θεόδωρος Πετρίδης (Παράδεισος – 3:57.17). Την πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν οι Μιχάλης Κορτσιδάκης (Τάλως), Βασίλης Ζιάκας (Τάλως), Ηλίας Καραγιάννης (ΠΟ Πατρών).

Στην κατηγορία Γυναικών Elite πίσω από την πρωταθλήτρια Αικατερίνη Ελευθεριάδου (3:18.43) τερμάτισαν η Αλεξάνδρα Αδάμ (West Coast – 3:25.52) και η Δανάη Στρουμπούλη (WN De Jonge Renner – 3:41.52).

Στο Πρωτάθλημα πήραν μέρος 69 αθλητές και 9 αθλήτριες από 30 συλλόγους.

Διοργανώτρια ήταν η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας (ΕΟΠ), σε συνεργασία με την Μ.Κ.Ο. «Πράσινο+Μπλε»