Ο Mathieu van der Poel απέδειξε για άλλη μια φορά την κλάση του την Κυριακή, παίρνοντας την τρίτη φανέλα με το ουράνιο τόξο στο cyclocross και τη 2η του σε δύο χρόνια.

Ο Ολλανδός οδήγησε τον αγώνα στο Dubendorf της Ελβετίας από την αρχή μέχρι το τέλος, κερδίζοντας με χρόνο 1.08 από τον Βρετανό Tom Pidcock.

Ο  Pidcock, παίρνοντας μέρος στο 1ο του παγκόσμιο πρωτάθλημα, έκανε μια αξιοσημείωτη απόδοση, ξεπερνώντας όλους τους βέλγους αθλητές, με τον Toon Aerts να τερματίζει 3ος, 25΄΄ πίσω του.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Pidcock έγινε ο πρώτος Βρετανός που τερμάτισε στο βάθρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Cyclocross, αποδεικνύοντας και πάλι την τεράστια δυναμική του.

Σε αντίθεση με τους προηγούμενους αγώνες της σεζόν, όπου ο van der Poel έμενε πίσω στο 1/3 της διαδρομής, ο Ολλανδός επιτέθηκε από την εκκίνηση, οδηγώντας με 12΄΄ διαφορά, στο τέλος του πρώτου από τους 7 γύρους και έτσι κατάφερε να κερδίσει και αυτόν τον αγώνα.

«Περίμενα να σπάσει νωρίς, γιατί η διαδρομή ήταν πολύ δύσκολη», δήλωσε ο van der Poel. «Ήταν ένας από τους σκληρότερους αγώνες που έχω κάνει ποτέ».

«Ήταν ένας πολύ τίμιος αγώνας», πρόσθεσε. «Οι δυνατότεροι αθλητές ήταν μπροστά και αυτό είναι πολύ καλό σε ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα».