Ο αγώνας Amstel Gold Race είναι ένας από τους Κλασικούς των Αρδεννών (παρόλο που βρίσκεται στην Ολλανδία) και πραγματοποιείται την Κυριακή 18 Απριλίου 2021.

Ο αγώνας είναι συνήθως μια καυτά αμφισβητούμενη υπόθεση, καθώς είναι ο 1ος από τους 3 αγώνες στις Αρδέννες, ( La Flèche Wallonne και Liège-Bastogne-Liège), και επανήλθε στο καλεντάρι μετά από ένα χρόνο λόγω της πανδημίας.

Στην τελευταία έκδοση του αγώνα, το 2019, ο νικητής Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) κέρδισε έχοντας πιάσει ένα γκρουπ αποσπασμένων, πριν τελικά σπριντάρει μόνος του, ενώ ακολουθούσε το υπόλοιπο πελοτόν.

Διαδρομή Amstel Gold Race 2021

Η 56η έκδοση του αγώνα θα περιλαμβάνει τους ίδιους στενούς δρόμους, μικρές, απότομες αναβάσεις και στροφές που περιμένουμε από αυτόν τον κλασσικό των Αρδεννών.

Η διαδρομή άλλαξε δραματικά το 2017 αλλάζοντας τον τερματισμό από το Cauberg σε σχεδόν 2 χλμ, με το Bemelerberg να είναι η τελευταία ανάβαση. Η διαδρομή των ανδρών 263 χλμ άλλαξε ελαφρώς το 2018 και παρέμεινε η ίδια για το 2019, με απόσταση 265,7 χλμ. Ωστόσο, υπήρξε σημαντική αλλαγή φέτος λόγω της πανδημίας, επομένως ο αγώνας έχει μειωθεί ελαφρώς στα 216,75 χλμ.

Η διαδρομή ξεκινά, όπως συνήθως, στο Valkenberg, αλλά έχει 12 τοπικούς γύρους και έναν τελικό γύρο, με ελαφρώς διαφορετικούς δρόμους. Η διαδρομή περνάει από τις αναβάσεις του Cauberg, του Geulhemerberg και του Bemelerberg, με τον τελευταίο γύρο να είναι ο ίδιος με τις δύο προηγούμενες εκδόσεις.

Ο αγώνας φημίζεται για τους στενούς δρόμους, τις μικρές απότομες αναβάσεις και τις γρήγορες καταβάσεις που μπορούν να κάνουν τον αγώνα εκρηκτικό.

Η πιο διάσημη ανάβαση είναι φυσικά το Cauberg, αλλά ο αγώνας θα μπορούσε επίσης να χωριστεί στην τελική ανάβαση του Bemelerberg καθώς και στο Geulhemmerberg.

Λίστα εκκίνησης

Alpecin-Fenix

TULETT Ben
MEURISSE Xandro
SBARAGLI Kristian
RIESEBEEK Oscar
JANSSENS Jimmy
WALSLEBEN Philipp
DE TIER Floris

Ineos Grenadiers

PIDCOCK Tom
KWIATKOWSKI Michał
VAN BAARLE Dylan
DE PLUS Laurens
DUNBAR Eddie
ROWE Luke
GOŁAŚ Michał

Trek-Segafredo

STUYVAN Jasper
SIMMONS Quinn
KAMP Alex
BERNARD Julien
LÓPEZ Juan Pedro
RIES Michel
MOLLEMA Bauke

Bora-Hansgrohe

KONRAD Patrick
KELDERMAN Wilco
SCHACHMANN Max
SCHELLING Ide
GAMPER Patrick
BENEDETTI Cesare
SCHILLINGER Andreas

Team Qhubeka-Assos

CLARKE Simon
GOGL Michael
ARMÉE Sander
HENAO Sergio
POWER Robert
LINDEMAN Bert-Jan
BENNETT Sean

Deceuninck – Quick-Step

ALAPHILIPPE Julian
SÉNÉCHAL Florian
VANSEVENANT Mauri
HONORÉ Mikkel
GARRISON Ian
DEVENYNS Dries
SERRY Pieter

Ag2r-Citroën Team

VAN AVERMAET Greg
JUNGELS Bob
PARET-PEINTRE Aurélien
GODON Dorian
DEWULF Stan
SCHÄR Michael
VENTURINI Clément

Groupama-FDJ

MADOUAS Valentin
GAUDU David
MOLARD Rudy
GENIETS Kevin
LADAGNOUS Matthieu
ARMIRAIL Bruno
SEIGLE Romain

Israel Start-Up Nation

IMPEY Daryl
VANMARKE Sep
BEVIN Patrick
DE MARCHI Alessandro
NEILANDS Krists
CATAFORD Alex
RENARD Alexis

Lotto-Soudal

KRON Andreas
WELLENS Tim
VAN DER SANDE Tosh
OLDANI Stefano
GOOSSENS Kobe
MINIQUET Sylvain
CRAS Steff

UAE Team Emirates

HIRSCHI Marc
TRENTIN Matteo
POLANC Jan
GIBBONS Ryan
OLIVEIRA Ivo
COSTA Rui
BJERG Mikkel

EF Education-Nippo

HIGUITA Sergio
VALGREN Michael
CARR Simon
CORT Magnus
BETTIOL Alberto
HOWES Alex
CRADDOCK Lawson

Movistar Team

VALVERDE Alejandro
MAS Luís
SERRANO Gonzalo
ARCAS Jorge
VERONA Carlos
GARCÍA Iván
JACOBS Johan

Team BikeExchange

MATTHEWS Michael
CHAVES Esteban
MEZGEC Luka
SMITH Dion
JUUL-JENSEN Chris
STANNARD Robert
SCHULTZ Nick

Bahrain Victorious

COLBRELLI Sonny
POELS Wout
TEUNS Dylan
HAIG Jack
MOHORIČ Matej
MÄDER Gino
BUITRAGO Santiago

Team Jumbo-Visma

VAN AERT Wout
ROGLIČ Primož
VINGEGAARD Jonas
OOMEN Sam
MARTENS Paul
GESINK Robert
HOFSTEDE Lennard

Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux

VLIEGEN Loïc
HERMANS Quinten
LAMMERTINK Maurits
VANSPEYBROUCK Pieter
DE GENDT Aimé
ROTA Lorenzo
BAKELANTS Jan

Cofidis

MARTIN Guillaume
GESCHKE Simon
MORIN Emmanuel
PEREZ Anthony
FERNÁNDEZ Rubén
BARCELÓ Fernando
EDET Nicolas

Team DSM

KRAGH ANDERSEN Søren
VERMAERKE Kevin
BERNOOT Tiesj
DONOVAN Mark
DENZ Nico
HAGA Chad
TUSVELD Martijn

Uno-X Pro Cycling Team

HOELGAARD Markus
HVIDEBERG Jonas Iverby
SLEEN Torjus
WÆRSTED Syver
HINDSGAUL MADSEN Jacob
ABRAHAMSEN Jonas
SKAARSETH Anders

Team Arkéa-Samsic

BARGUIL Warren
OWSIAN Łukasz
BOUET Maxime
ANACONA Winner
DELAPLACE Anothony
HARDY Romain
SWIFT Connor

Sport Vlaanderen-Baloise

VAN POUCKE Aaron
WARLOP Jordi
APERS Ruben
SPRENGERS Thomas
MERTENS Julian
DE WILDE Gilles
VERWILST Aaron

Bingoal-Pauwels Sauces-Wallonie Bruxelles

LIVYNS Arjen
ROBEET Ludovic
MENTEN Milan
MOLLY Kenny

Gazprom-RusVelo

VELASCO Simone
CANOLA Marco
KREUZIGER Roman
ROVNY Ivan
KUZNETSOV Viacheslav
STRAKHOV Dmitry
CHERNETSKI Sergei

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Προκήρυξη – 43ος Ποδηλατικός Γύρος «Θυσίας»

Ο Π.Ο. Πατρών με την έγκριση της Ε.Ο.Π. συνδιοργανώνει με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδος, …