Ο Μίλτος Γιαννούτσος ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα ατομικής χρονομέτρησης «Κανέλλος Καννελόπουλος», που άνοιξε το τριήμερο αγωνιστικό πρόγραμμα του 43ου Ποδηλατικού Γύρου «Θυσίας».

Ο 24χρονος αναβάτης του ΑΟ Αίολος κάλυψε τα 11χλμ. της διαδρομής από τα Καλάβρυτα στην Κερπινή σε 21:21:07΄΄ και πήρε με χαρακτηριστική  άνεση την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη.

Δεύτερος ήταν ο Εμιλιάνο Βίλα (ΠΟ Βόλος), με τον 24χρονο πρωταθλητή να σημειώνει 21:49.32. Ο 21χρονος Δημήτρης Χριστάκος συμπλήρωσε το τρίο των αθλητών που κατέβηκαν τα 22 λεπτά. Ο αναβάτης του ΑΣ Άλφα Καλλιθέας τερμάτισε σε 21:58.79, παίρνοντας και την 3η θέση στη γενική κατάταξη.

Το πρώτο μέρος της διοργάνωσης σημαδεύτηκε από αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία. Ο Γύρος «Θυσίας» συνεχίζεται αύριο (09:30) με τον αγώνα από την Κάτω Αχαγιά μέχρι την Αρχαία Ολυμπία. Έχει συνολική απόσταση 122χλμ. και εγκαινιάζει τη σειρά Ελίτ Λίγκα Δρόμου της ΕΟ Ποδηλασίας.