Ο 110ος Γύρος της Γαλλίας ξεκινά την 1η Ιουλίου στο Μπιλμπάο της Ισπανίας, πριν ταξιδέψει στη Γαλλία, τερματίζοντας στο Παρίσι, μετά από 21 ετάπ αργότερα στις 23 Ιουλίου.

Ακολουθούν οι συνθέσεις των ομάδων:

AG2R Citroën

Name Nationality Age
Benoît Cosnefroy Fra 27
Ben O’Connor Aus 27
Clément Berthet Fra 25
Stan Dewulf Bel 25
Felix Gall Aut 25
Oliver Naesen Bel 32
Aurélien Paret-Peintre Fra 27
Nans Peters Fra 29

Alpecin-Deceuninck

Name Nationality Age
Mathieu van der Poel Ned 28
Ramon Sinkeldam Ned 34
Jonas Rickaert Bel 29
Jasper Philipsen Bel 25
Quinten Hermans Bel 27
Michael Gogl Aut 29
Silvan Dillier Sui 32
Søren Kragh Andersen Den 28

Astana Qazaqstan

  Name Nationality Age
Mark Cavendish GBr 38
Cees Bol Ned 27
David De La Cruz Esp 34
Yevgeniy Fedorov Kaz 23
Alexey Lutsenko Kaz 30
Gianni Moscon Ita 29
Luis León Sánchez Esp 39
Harold Tejada Col 26

Bahrain Victorious

Name Nationality Age
Mikel Landa Esp 33
Jack Haig Aus 29
Matej Mohorič Slo 28
Nikias Arndt Ger 31
Phil Bauhaus Ger 28
Pello Bilbao Esp 33
Wout Poels Ned 25
Fred Wright Gbr 24

Bora-Hansgrohe

Name Nationality Age
Jai Hindley Aus 27
Emanuel Buchmann Ger 30
Marco Haller Aut 32
Bob Jungels Lux 30
Jordi Meeus Bel 24
Nils Politt Ger 29
Danny van Poppel Ned 29
Patrick Konrad Aut 31

Cofidis

Name Nationality Age
Bryan Coquard Fra 31
Simon Geschke Ger 37
Ion Izagirre Esp 34
Victor Lafay Fra 27
Guillaume Martin Fra 30
Anthony Perez Fra 32
Alexis Renard Fra 24
Axel Zingle Fra 24

EF Education-EasyPost

Name Nationality Age
Richard Carapaz Ecu 30
Andrey Amador CRC 36
Alberto Bettiol Ita 29
Esteban Chaves Col 33
Magnus Cort Den 30
Neilson Powless USA 26
James Shaw GBr 27
Rigoberto Uran Col 36

Groupama-FDJ

Name Nationality Age
David Gaudu Fra 26
Kevin Geniets Lux 26
Stefan Küng Sui 29
Olivier Le Gac Fra 29
Valentin Madouas Fra 26
Quentin Pacher Fra 31
Thibaut Pinot Fra 33
Lars van den Berg Ned 24

Ineos Grenadiers

Name Nationality Age
Egan Bernal Col 26
Dani Martínez Col 27
Carlos Rodríguez Esp 22
Omar Fraile Esp 32
Michał Kwiatkowski Pol 33
Tom Pidcock GBr 23
Jonathan Castroviejo Esp 36
Ben Turner GBr 24

Intermarché-Circus-Wanty

Name Nationality Age
Biniam Girmay Eri 23
Lilian Calmejane Fra 30
Rui Costa Por 36
Louis Meintjes RSA 31
Adrien Petit Fra 32
Dion Smith NZl 30
Mike Teunissen Ned 30
Georg Zimmerman Ger 25

Israel-Premier Tech

Name Nationality Age
Guillaume Boivin Can 34
Krists Neilands Lat 28
Simon Clarke Aus 36
Dylan Teuns Bel 31
Michael Woods Can 36
Hugo Houle Can 32
Corbin Strong NZl 23
Nick Schultz Aus 28

Jayco-AlUla

Name Nationality Age
Simon Yates GBr 30
Dylan Groenewegen Ned 30
Luka Mezgec Slo 34
Elmar Reinders Ned 31
Lawson Craddock USA 31
Luke Durbridge Aus 32
Chris Harper Aus 28
Christopher Juul-Jensen Den 33

Jumbo-Visma

Name Nationality Age
Jonas Vingegaard Den 26
Wout van Aert Bel 28
Dylan van Baarle Ned 31
Sepp Kuss USA 28
Tiesj Benoot Bel 29
Christophe Laporte Fra 30
Nathan Van Hooydonck Bel 27
Wilco Kelderman Ned 32

Lidl-Trek

Name Nationality Age
Mads Pedersen Den 27
Jasper Stuyven Bel 31
Alex Kirsch Lux 31
Juan Pedro Lopez Esp 25
Giulio Ciccone Ita 28
Tony Gallopin Fra 35
Quinn Simmons USA 22
Mattias Skjelmose Den 22

Lotto Dstny

Name Nationality Age
Victor Campernaerts Bel 31
Jasper De Buyst Bel 29
Pascal Eenkhoorn Ned 26
Caleb Ewan Aus 28
Frederik Frison Bel 30
Jacopo Guarnieri Ita 35
Maxim van Gils Bel 23
Florian Vermeersch Bel 24

Movistar

Name Nationality Age
Alex Aranburu Esp 27
Gorka Izagirre Esp 35
Gregor Mühlberger Aut 29
Antonio Pedrero Esp 31
Matteo Jorgenson USA 23
Enric Mas Esp 28
Nelson Oliveira Por 34
Ruben Guerreiro Por 28

Soudal Quick-Step

Name Nationality Age
Julian Alaphilippe Fra 31
Kasper Asgreen Den 28
Rémi Cavagna Fra 27
Dries Devenyns Bel 39
Fabio Jakobsen Ned 26
Yves Lampaert Bel 32
Michael Mørkøv Den 38
Tim Declercq Bel 34

Team Arkéa-Samsic

Name Nationality Age
Warren Barguil Fra 31
Jenthe Biermans Bel 27
Clément Champoussin Fra 25
Anthony Delaplace Fra 33
Simon Gugliemi Fra 25
Matis Louvel Fra 23
Luca Mozzato Ita 25
Laurent Pichon Fra 36

Team DSM-Firmenich

Name Nationality Age
Romain Bardet Fra 32
John Degenkolb Ger 34
Matthew Dinham Aus 23
Alex Edmondson Aus 29
Nils Eekhoff Ned 25
Chris Hamilton Aus 28
Kevin Vermaerke USA 22
Sam Welsford Aus 27

TotalEnergies

Name Nationality Age
Edvald Boasson-Hagen Nor 36
Mathieu Burgaudeau Fra 24
Steff Cras Bel 27
Valentin Ferron Fra 25
Pierre Latour Fra 29
Daniel Oss Ita 36
Peter Sagan Fra 29
Anthony Turgis Fra 29

UAE Team Emirates

Name Nationality Age
Tadej Pogačar Slo 24
Mikkel Bjerg Den 24
Felix Großchartner Aut 29
Rafał Majka Pol 33
Marc Soler Esp 29
Vegard Stake Laengen Nor 34
Matteo Trentin Ita 33
Adam Yates GBr 30

Uno-X

Name Nationality Age
Jonas Abrahamsen Nor 27
Anthon Charmig Den 25
Jonas Gregard Den 26
Tobias Halland Johannessen Nor 23
Alexander Kristoff Nor 35
Rasmus Tiller Nor 26
Torstein Træen Nor 27
Søren Wærenskjold Nor 23

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Amstel Gold Race 2024 – Νικητής ο Tom Pidcock

Μετά από μια κούρσα φθοράς όλη την ημέρα στο Amstel Gold Race, ο Tom Pidcock αναδείχθηκε ν…