Ο Tadej Pogačar (UAE Emirates) κατευθύνεται στην Ιταλία για την έναρξη στις 4 Μαΐου σε κορυφαία φόρμα, αφού κέρδισε πρόσφατα για δεύτερη φορά την Λιέγη–Μπαστόν–Λιέγη και είναι σταθερά το συντριπτικό φαβορί.

Ο Pogačar θα υποστηριχθεί από τους Rafał Majka, Domen Novak, Mikkel Bjerg, Rui Oliveira, Vegard Stake Laengen, Felix Großschartner και Sebastian Molano.

Ο Nairo Quintana (Movistar) θα οδηγήσει το πρώτο του Grand Tour από το 2022.

Ο Κολομβιανός, ο οποίος είχε 2 θετικά δείγματα αίματος για το παυσίπονο τραμαδόλη το 2022, πέρασε την περασμένη σεζόν χωρίς ομάδα και επέστρεψε στην Movistar στην αρχή του 2024. Τώρα θα ηγηθεί της προσπάθειας της ισπανικής ομάδας, μια δεκαετία αφότου κέρδισε ο ίδιος το Grand Tour.

Η ομάδα Bahrain-Victorious περιλαμβάνει τον Damiano Caruso, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος στο Giro το 2021 και τέταρτος το 2023. Η σύνθεσή τους περιλαμβάνει επίσης τον Antonio Tiberi, ο οποίος τερμάτισε 3ος στο πρόσφατο Tour of the Alps. Ο Phil Bahaus είναι η επιλογή τους για σπριντ.

Ο Julian Alaphilippe και ο Tim Merlier ηγούνται της προσπάθειας της Soudal Quick-Step για νίκες τις επόμενες τρεις εβδομάδες, με τον puncheur και τον σπρίντερ να ελπίζουν να προσφέρουν πολλαπλές νίκες. Μαζί τους θα είναι και ο Luke Lamperti, ο οποίος θα συμμετέχει στο Grand Tour, την πρώτη του χρονιά σε επίπεδο WorldTour.

Λίστα Εκκίνησης

Ineos Grenadiers

THOMAS Geraint (GBr)

ARENSMAN Thymen (Ned)

FOSS Tobias (Nor)

GANNA Filippo (Ita)

NARVÁEZ Jhonatan (Ecu)

SHEFFIELD Magnus (USA)

SWIFT Ben (GBr)

SWIFT Connor (GBr)

 

Alpecin-Deceuninck

GROVES Kaden (Aus)

BAYER Tobias (Aut)

CONCI Nicola (Ita)

HERMANS Quinten (Bel)

JANSSENS Jimmy (Bel)

KIELICH Timo (Bel)

PLANCKAERT Edward (Bel)

VAN DEN BOSSCHE Fabio (Bel)

 

Arkéa-B&B Hotels

BIERMANS Jenthe (Bel)

BARRÉ Louis (Fra)

COSTIOU Ewen (Fra)

DEKKER David (Ned)

GRONDIN Donavan (Fra)

RIES Michel (Lux)

RIOU Alan (Fra)

VERRE Alessandro (Ita)

 

Astana-Qazaqstan

LUTSENKO Alexey (Kaz)

VELSACO Simone (Ita)

MULUBRHAN Henok (Eri)

SCARONI Christian (Ita)

BALLERINI Davide (Ita)

FORTUNATO Lorenzo (Ita)

KANTER Max (Ger)

PRONSKIY Vadim (Kaz)

 

Bahrain-Victorious

TIBERI Antonio (Ita)

KEPPLINGER Rainer (Aut)

BAUHAUS Phil (Ger)

CAURSO Damiano (Ita)

PASQUALON Andrea (Ita)

ZAMBANINI Edoardo (Ita)

SÜTTERLIN Jasha (Ger)

TRÆEN Torstein (Nor)

 

Bora-Hansgrohe

MARTÍNEZ Dani (Col)

ALEOTTI Giovanni (Ita)

KOCK Jonas (Ger)

LIPOWITZ Florian (Ger)

MULLEN Ryan (Ita)

SCHACHMANN Max (Ger)

VAN POPPEL Danny (Ned)

GAMPER Patrick (Aut)

 

Cofidis

OLDANI Stefano (Ita)

ANIOŁKOWSKI Stanisław (Pol)

DEBEAUMARCHÉ Nicolas (Fra)

CHAMPION Thomas (Fra)

FERNÁNDEZ Rubén (Esp)

GESCHKE Simon (Ger)

THOMAS Benjamin (Fra)

WOOD Harrison (GBr)

 

Decathlon AG2R La Mondiale

O’CONNOR Ben (Aus)

BAUDIN Alex (Fra)

PARET-PEINTRE Aurélien (Fra)

PARET-PEINTRE Valentin (Fra)

TOUZÉ Damien (Fra)

TRONCHON Bastien (Fra)

VENDRAME Andrea (Ita)

WARBASSE Larry (USA)

 

dsm-firmenich PostNL

BARDET Romain (Fra)

ANDRESEN Tobias Lund (Den)

HAMILTON Chris (Aus)

JAKOBSEN Fabio (Ned)

WELTEN Bram (Ned)

LEEMREIZE Gijs (Ned)

VAN DEN BERG Julius (Ned)

VERMAERKE Kevin (USA)

 

EF Education-EasyPost

PICCOLO Andrea (Ita)

CEPEDA Jefferson Alexander (Ecu)

DE BOD Stefan (RSA)

VALGREN Michel (Den

CARR Simon (GBr)

CHAVES Esteban (Col)

HONORÉ Mikkel Frølich (Den)

STEINHAUSER Georg (Ger)

 

Groupama-FDJ

PITHIE Laurence (NZl)

ASKEY Lewis (GBr)

BARTHE Cyril (Fra)

DAVY Clément (Fra)

GERMANI Lorenzo (Ita)

LE GAC Olivier (Fra)

LIENHARD Fabian (Sui)

PALENI Enzo (Fra)

 

Jayco-AlUla

PLAPP Luke (Aus)

EWAN Caleb (Aus)

MEZGEC Luka (Slo)

WALSCHEID Max (Ger)

DE MARCHI Alessandro (Ita)

HEPBURN Michael (Aus)

ZANA Filippo (Ita)

DUNBAR Eddie (Irl)

 

Intermarché-Wanty

GIRMAY Biniam (Eri)

CALMEJANE Lilian (Fra)

COLLEONI Kevin (Ita)

MIHKELS Madis (Est)

DE POOTER Dries (Bel)

PETIT Adrien (Fra)

SMITH Dion (NZl)

VAN SINTMAARTENSDIJK Roel (Ned)

 

Israel-Premier Tech

WOODs Michael (Can)

CLARKE Simon (Aus)

FRIGO Marco (Ita)

HOFSTETTER Hugo (Fra)

PICKRELL Riley (Can)

RAISBERG Nadav (Isr)

SCHULTZ Nick (Aus)

VERNON Ethan (GBr)

 

Lidl-Trek

LÓPEZ Juan Pedro (Esp)

HOOLE Daan (Ned)

BAGIOLI Anrea (Ita)

MILAN Jonathan (Ita)

STUYVEN Jasper (Bel)

THEUNS Edward (Bel)

GHEBREIGZABHIER Amanuel (Eri)

CONSONNI Simone (Ita)

 

Movistar

QUINTANA Nairo (Col)

TORRES Albert (Esp)

BARTA Will (USA)

CIMOLAI Davide (Ita)

GAVIRIA Fernando (Col)

MILESI Lorenzo (Ita)

RUBIO Einer (Col)

SÁNCHEZ Pelayo (Esp)

 

Polti Kometa

FABBRO Matteo (Ita)

BAIS Davide (Ita)

BAIS Mattia (Ita)

LONARDI Giovanni (Ita)

MAESTRI Mirco (Ita)

PIETROBON Andrea (Ita)

PIGANZOLI Davide (Ita)

MUÑOZ Francisco (Esp)

 

Soudal Quick-Step

ALAPHILIPPE Julian (Fra)

ČERNY Josef (Cze)

HIRT Jan (Cze)

LAMPERTI Luke (USA)

MERLIER Tim (Bel)

SERRY Pieter (Bel)

VAN LERBERGHE Bert (Bel)

VANSEVENANT Mauri (Bel)

 

Tudor

TRENTIN Matteo (Ita)

DAINESE Alberto (Ita)

FROIDEVAUX Robin (Sui)

KAMP Alexander (Den)

KRIEGER Alexander (Ger)

MAYRHOFER Marius (Ger)

STORER Michael (Aus)

STORK Florian (Ger)

 

UAE Team Emirates

POGAČAR Tadej (Slo)

OLIVEIRA Rui (Por)

NOVAK Domen (Slo)

MOLANO Sebastian (Col)

MAIJKA Rafal (Pol)

LANGEN STAKE Vegard (Nor)

GROßSCHARTNER Felix (Aus)

BJERG Mikkel (Den)

 

Visma-Lease a Bike

LAPORTE Christophe (Fra)

AFFINI Edoardo (Ita)

VAN DIJKE Tim (Ned)

GESINK Robert (Ned)

KOOIJ Olav (Ned)

TRATNIK Jan (Slo)

UIJTDEBROEKS Cian (Bel)

VALTER Attila (Hun)

 

VF Group-Bardiani CSF-Faizanè

POZZOVIVO Domenico (Ita)

COVILI Luca (Ita)

FIORELLI Filippo (Ita)

MARCELLUSI Martin (Ita)

TAROZZI Manuele (Ita)

PELLIZZARI Giulio (Ita)

TONELLI Alessandro (Ita)

ZANONCELLO Enrico (Ita)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Epic Rides #2 – Οι αλλαγές

Πέρασαν 5 χρόνια από την πρώτη μας εκδήλωση. Επομένως, για το Epic Rides #2, κάποιες αλλαγ…