Γύρος Γαλλίας 2017 – Τα χρηματικά έπαθλα των ομάδων

Κάθε χρόνο, μετά το τέλος του Γύρου, οι ομάδες του πελοτόν μοιράζονται τα χρηματικά έπαθλα της διοργάνωσης. Για την ASO, τον επίσημο διοργανωτή του Γύρου Γαλλίας, είναι ένας τρόπος να βραβεύσει τις ομάδες που συμμετείχαν. Για τις ομάδες, είναι ένας τρόπος να βραβεύσουν τους αθλητές τους, για τις 3 σκληρές εβδομάδες του Γύρου.

Για το 2017, τα συνολικά χρηματικά έπαθλα ήταν 2.287.650 €. Το μερίδιο του λέοντας, πάνω από το 1/3, πήρε φυσικά η Sky λαμβάνοντας 716.590 €. Στον αντίποδα, η 22η ομάδα του πελοτόν, η Cofidis έλαβε 19.230 €. Το συνολικό έπαθλο ήταν ελαφρώς μειωμένο από το 2016, που ανερχόταν στα 2.295.850 €.

Το βάθρο της γενικής κατηγορίας

Ο νικητής του Γύρου Chris Froome κέρδισε το μεγαλύτερο μέρος του χρηματικού επάθλου της Sky. Του απονεμήθηκαν 500.000 € για τη νίκη του, μαζί με 500 € για κάθε μέρα που πέρασε με την κίτρινη φανέλα και τις θέσεις τερματισμού στα διάφορα εταπ. Η 4η θέση του Mikel Landa πρόσθεσε επίσης  70.000 € στο ταμείο της Sky. Επίσης, η ομάδα έλαβε 50.000 € για την νίκη στην ομαδική κατάταξη, ενισχύοντας περισσότερα τα κέρδη της.

Η 2η θέση του  Rigoberto Uran απέφερε σε αυτόν και την ομάδα του Cannondale-Drapac το ποσό των 200.000 € .

Η 3η θέση του Romain Bardet στην γενική κατηγορία, απέφερε 100.000 € στο ταμείο της AG2R-La Mondiale. Μαζί με τη 1 νίκη και τους τερματισμούς στα εταπ, έλαβε συνολικά  173.040 €.

Παρόλα αυτά, η Sunweb, με τον Warren Barguil 9ο γενικής κατηγορίας, νικητή της πουά φανέλας και 4 νικών σε εταπ, έλαβε περισσότερα χρήματα από την AG2R-La Mondiale. Το ποσό των επάθλων της Sunweb ήταν 177.790 €.

Οι υπόλοιπες ομάδες

Η Quick-Step Floors, με 5 νίκες για τον Marcel Kittel και τον Dan Martin 6ο γενική κατηγορίας συνολικά, ήταν η μόνη άλλη ομάδα που κατάφερε να σπάσει το φράγμα των 100.000 ευρώ. Η ομάδα του Βελγίου έλαβε συνολικά  115.440 € .

Στο άλλο άκρο, οι Cofidis και Bahrain-Merida ήταν οι δύο ομάδες που δεν μπόρεσαν να πετύχουν το ποσό των 20.000 € .

Η Movistar ήταν η ομάδα που ζημιώθηκε περισσότερο. Εξοικειωμένη τα τελευταία χρόνια να λαμβάνει το κορυφαίο χρηματικό έπαθλο, λόγω της απόδοσης του Nairo Quintana,  έλαβε μόλις 24.090€ .

Κάθε χρόνο, ο διοργανωτής καλεί 4 ομάδες που δεν ανήκουν στην Pro Tour κατηγορία. Από αυτές τις 4 ομάδες, αυτή τη χρονιά ήταν η Direct Energie, 15η στην ομαδική κατάταξη, που έλαβε το μεγαλύτερο χρηματικό έπαθλο των 43.720 €.