Η σεζόν των κλασσικών αγώνων 2021 είναι σχεδόν έτοιμη, με το Kuurne-Brussels-Kuurne να είναι ο 2ος  ημι-κλασσικός αγώνας του Σαββατοκύριακου στις 28 Φεβρουαρίου, μετά το Omloop Het Nieuwsblad το Σάββατο.

Το Kuurne-Brussels-Kuurne είναι συνήθως ένας αγώνας για τους σπρίντερ, με αναβάτες όπως ο Dylan Groenewegen (Team Jumbo-Visma) και ο Mark Cavendish (Deceuninck – Quick-Step) να είναι νικητές. Όμως, ο αγώνας μπορεί να είναι πολύ ανοιχτός και σόλο αθλητές ή τα μικρά ξεκολλήματα μπορεί να έχουν ελπίδες.

Ο νικητής του περασμένου έτους, Kasper Asgreen (Deceuninck-Quick-Step), κέρδισε με σόλο επίθεση μπροστά από ένα σπριντ με επικεφαλής τον Giacomo Nizzolo (Qhubeka-Assos) και τον Alexander Kristoff (UAE Team Emirates).

Ίσως το μεγαλύτερο φαβορί να είναι ο Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) που επιστρέφει στους αγώνες, αφού έπρεπε να εγκαταλείψει το Tour UAE λόγω θετικής δοκιμής Covid-19 μέσα στην ομάδα.

Η λίστα εκκίνησης του 2021 είναι τώρα πλήρης, ωστόσο, υπάρχουν μερικοί αξιοσημείωτοι απόντες, συμπεριλαμβανομένων των Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), Bob Jungels (Ag2r-Cotroën) και Philippe Gilbert (Lotto-Soudal). Άλλοι αξιοσημείωτοι απόντες είναι εκείνοι της Team Jumbo-Visma, οι οποίοι δεν είναι καθόλου στη λίστα εκκίνησης.

Λίστα εκκίνησης 2021

Deceuninck-Quick-Step – Confirmed

ASGREEN Kasper
STEELS Stijn
HODEG Alvaro
VAN LERBERGHE Bert
STEIMLE Jannik
LAMPAERT Yves
STYBAR Zdenek

Astana-Premier Tech

ZAKHAROV Arytom
PERRY Ben
ARANBURU Alex
BOARO Manuele
FELLINE Fabio
IZAGIRRE Gorka
MARTINELLI Davide

AG2R La Mondiale-Cirtoën 

VAN AVERMAET Greg
DUVAL Julian
VAN HOCKE Gijs
NAESEN Lawrence
NAESEN Oliver
JULIEN Anthony
SARREAU Marc

Alpecin-Fenix

VAN DER POEL Mathieu
DILLIER Silvan
MERLIER Tim
PLANCKAERT Edward
RIESEBEEK Oscar
DE VREESE Laurens
TAMINIAUX Lionel

Bahrain Victorious/strong>

HALLER Marco
PADUN Mark
COLBRELLI Sonny
HAUSSLER Heinrich
TEUNS Dylan
SIEBERG Marcel
WILLIAMS Steve

B&B Hotels – Vital Concept p/b KTM

DEBUSSCHERE Jens
VAN GENECHTEN Jonas
COQUARD Bryan
DE BACKER Bert
LECROQ Jeremy
MORICE Julien
LEMOINE Cyril

Bingoal – Wallonie Bruxelles

DUPONT Timothy
ANIOŁKOWSKI Stanisław
LIVYNS Arjen
VALLÉE Boris
CASTRIQUE Jonas
REX Laurenz
PAQUOT Tom

Bora – Hansgrohe

POLITT Nils
BURGHARDT Marcus
GAMPER Patrick
OSS Daniel
PÖSTLBERGER Lukas
MEEUS Jordi

Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux

VAN POPPEL Boy
PASQUALON Andrea
KOCH Jonas
DEVRIENDT Tom
VAN POPPEL Danny
VANSPEYBROUCK Pieter
DE WINTER Ludwig

Cofidis, Solutions Credits

DRUCKER Jempy
WALLAYS Jelle
BOHLI Tom
MORIN Emmanuel
ALLEGAERT Piet
LAPORTE Christophe
SAJNOK Szymon

EF Education-Nippo

KEUKELEIRE Jens
LANGEVELD Sebastian
HOFLAND Moreno
OWEN Logan
VAN DEN BERG Julius
SCULLY Tom
VALGREN Michael

Groupama – FDJ

DÉMARE Arnaud
GENIETS Kevin
LUDVIGSSON Tobias
SCOTSON Miles
SINKELDAM Ramon
KÜNG Stefan
LIENHARD Fabian

Israel Start-Up Nation

BARBIER Rudy
HOFSTETTER Hugo
RENARD Alexis
VAN ASBROECK Tom
BIERMANS Jenthe
BOIVIN Guillaume
EINHORN Itamar

Lotto – Soudal

DEGENKOLB John
KRON Andreas
OLDANI Stafano
VERMEERSCH Florian
THIJSSEN Gerben
FRISON Frederik
VAN MOER Brent

Team BikeExchange

JANSEN Amund Grøndahl
JUUL-JENSEN Chris
DURBRIDGE Luke
EDMONDSON Alex
SCOTSON Callum
SMITH Dion
STANNARD Robert

Team Qhubeka-Assos

CAMPENAERTS Victor
CLAEYS Dimitri
GOGL Michael
BENNETT Sean
BARBERO Carlos
WIŚNIOWSKI Łukasz
VINJEBO Emil

Sport Vlaanderen – Baloise

DE VYLDER Lindsay
DE WILDE Gilles
VAN DEN BOSSCHE Fabio
VANHOOF Ward
MARIT Arne
WEEMAES Sasha
REYNDERS Jens

Ineos Grenadiers

BASSO Leonardo
PIDCOCK Tom
NARVÁEZ Jhonatan
HAYTER Ethan
DOULL Owain
MOSCON Gianni
WURF Cameron

Team DSM

EEKHOFF Nils
KRAGH ANDERSEN Soren
BRENNER Marco
BENOOT Tiejs
DENZ Nico
LEKNESSUND Andreas
KANTER Max

Team Total Direct Energie

BOASSON HAGEN Edvald
BONIFAZIO Leonardo
MANZIN Lorenzo
SOUPE Geoffrey
TERPSTRA Niki
TURGIS Anthony
VAN GESTEL Dries

Trek-Segafredo

PEDERSEN Mads
STUYVAN Jasper
KIRSCH Alex
MULLEN Ryan
EHOLM Jakob
STUYVAN Jasper
QUARTERMAN Charlie

Uno-X Norwegian Development Team

RESELL Erik Nordsaeter
TILLER Rasmus
SKAARSETH Anders
HOELGAARD Markus
WÆRENSKJOLD Søren
HALVORSEN Kristoffer
HVIDEBERG Jonas Iversby

UAE Team Emirates

LAENGEN Vegard Stake
BYSTRØM Sven Erik
GIBBONS Ryan
KRISTOFF Alexander
TRENTIN Matteo
MARCATO Marco
TROIA Oliviero

Team Arkéa-Samsic

MCLAY Dan
SWIFT Connor
BOUDAT Thomas
CAPIOT Amaury
WELTEN Bram
PAJUR Markus
GRONDIN Donavan

Vini Zabù

MARECSKO Jakub
GRADEK Kamil
BEVILACQUA Mattia
SCHNEITER Joab
FRAPPORTI Marco
VAN EMPEL Etienne
VAN ELZAKKER Wout

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

La Flèche Wallonne 2021 – Λίστα εκκίνησης

Ο 2ος αγώνας από τους 3 κλασσικούς των Αρδεννών, το La Flèche Wallonne θα πραγματοποιηθεί …