Όλα τα φαβορί θα συμμετέχουν στο Tirreno-Adriatico (10-16 Μαρτίου), με τον περσινό πρωταθλητή Simon Yates, να είναι έτοιμος να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Οι αθλητές που θα αγωνιστούν εναντίον του Yates (Team BikeExchange) είναι οι Tadej Pogačar (UAE Team Emirates), Nairo Quintana (Arkéa-Samsic), Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick-Step), Jakob Fuglsang (Astana-Premier Tech) και Emanuel Buchmann (Bora-Hansgrohe).

Η Ineos Grenadiers κατεβάζει μια απίστευτα ισχυρή ομάδα με τους Geraint Thomas, Egan Bernal, Daniel Martínez, Pavel Sivakov και τον πρώην νικητή του Tirreno-Adriatico, Michał Kwiatkowski.

Ο αγώνας δεν έχει τη συνηθισμένη ομαδική χρονομέτρηση στην αρχή, αλλά 2 εταπ για τους σπρίντερς,  όπως οι Elia Viviani (Cofidis), Caleb Ewan (Lotto-Soudal) ), Fernando Gaviria (UAE Team Emirates) και Davide Ballerini (Deceuninck – Quick-Step).

Ένας άλλος σπρίντερ που θα κάνει την πρώτη του εμφάνιση στη σεζόν είναι ο σούπερ σταρ της Σλοβακίας, ο Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) που επιστρέφει μετά την περιπέτεια με τον Covid-19. Ο νικητής του Strade Bianche 2021, Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) θα είναι επίσης στη λίστα εκκίνησης μετά από ένα πολύ επιτυχημένο ντεμπούτο στον αγώνα πέρυσι όπου πήρε μια νίκη σε εταπ.

Το Tirreno ταιριάζει περισσότερο σε εκρηκτικούς αθλητές, καθώς τα περισσότερα εταπ έχουν ανηφορικούς τερματισμούς, όπου θα δούμε αθλητές όπως οι Van Aert και Alaphilippe να τερματίζουν μπροστά.

Λίστα εκκίνησης

Team BikeExchange

YATES Simon
STANNARD Robert
ZEITS Andrey
BAUER Jack
HEPBURN Michael
JUUL-JENSEN Chris

Ineos Grenadiers

THOMAS Geraint
BERNAL Egan
GANNA Filippo
SIVAKOV Pavel
KWIATKOWSKI Michał
MARTÍNEZ Daniel
PUCCIO Salvatore

AG2R La Mondiale-Citroën

VAN AVERMAET Greg
SCHÄR Michael
BOUCHARD Geoffrey
PETERS Nans
CALMEJANE Lilian
VENDRAME Andrea
WARBASSE Larry

Astana-Premier Tech

FUGLSANG Jakob
FELLINE Fabio
ARANBURU Alex
IZAGIRRE Gorka
BOARO Manuele
HOULE Hugo
MARTINELLI Davide

Bahrain Victorious

LANDA Mikel
CARUSO Damiano
TRATNIK Jan
COLBRELLI Sonny
PADUN Mark
TRATNIK Jan
WRIGHT Fred

Bora-Hansgrohe

SAGAN Peter
ALEOTTI Giovanni
BURGHARDT Marcus
FABBRO Matteo
KONRAD Patrick
BODNAR Maciej
OSS Daniel

Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux

VLIEGEN Loïc
PASQUALON Andrea
ZIMMERMANN Georg
ROTA Lorenzo
HIRT Jan
BAKELANTS Jan
DE GENDT Aimé

Cofidis, Solutions Crédits

VIVIANI Elia
HAAS Nathan
SABATINI Fabio
VANBILSEN Kenneth
VIVIANI Attilio
DRUCKER Jempy
BOHLI Tom

Deceuninck – Quick-Step

ALAPHILIPPE Julian
BALLERINI Davide
VAN LERBERGHE Bert
ASGREEN Kasper
ALMEIDA João
HODEG Alvaro
STYBAR Zdenek

EF Education-Nippo

HIGUITA Sergio
CARR Simon
BETTIOL Alberto
HOWES Alex
SCULLY Tom
HOWES Alex
CRADDOCK Lawson
LANGEVELD Sebastian

Groupama-FDJ

PINOT Thibaut
GENIETS Kevin
THOMAS Benjamin
MOLARD Rudy
MADOUAS Valentin
KÜNG Stefan
LUDVIGSSON Tobias

Israel Start-Up Nation

WOODS Michael
HOFSTETTER Hugo
CIMOLAI Davide
MARTIN Dan
DE MARCHI Alessandro
WÜRTZ SCHMIDT Mads

Lotto-Soudal

EWAN Caleb
VAN MOER Brent
WELLENS Tim
FRISON Frederik
KLUGE Roger
VAN DER SANDE Tosh
DE BUYST Jasper

Movistar Team

SOLER Marc
OLIVEIRA Nelson
CATALDO Dario
VILLELLA Davide
GARCÍA CORTINA Iván
TORRES Albert
SERRANO Gonzalo

Alpecin-Fenix

VAN DER POEL Mathieu
MERLIER Tim
VERMEERSCH Gianni
VERGAERDE Otto
RICKAERT Jonas
MEURISSE Xandro
VAKOČ Petr

Team Qhubeka-Assos

POZZOVIVO Dmonenico
GOGL Michael
CLARKE Simon
WIŚNIOWSKI Łukasz
VINJEBO Emil
BENNETT Sean
CLAEYS Dimitri

Team Jumbo-Visma

VAN AERT Wout
FOSS Tobias
GESINK Robert
VAN HOOYDONCK Nathan
AFFINI Edoardo
MARTENS Paul
ROOSEN Timo

Team DSM

BARDET Romain
NIEUWENHUIS Joris
TUSVELD Martijn
DENZ Nico
ARNDT Nikias
HAMILTON Chris
KANTER Max

Trek-Segafredo

NIBALI Vincenzo
CICCONE Giulio
SIMMONS Quinn
SKUJINS Toms
LIEPINS Emils
MOSCHETTI Matteo
MULLEN Ryan

UAE-Team Emirates

POGAČAR Tadej
GAVIRIA Fernando
MAJKA Rafał
FORMOLO Davide
OLIVEIRA Ivo
POLANC Jan
RICHEZE Max

Team Arkéa-Samsic

QUINTANA Nairo
ROSA Diego
BOUDAT Thomas
OWSIAN Łukasz
LEDANOIS Kévin
GUERNALEC Thibault

Androni Giocattoli-Sidermec

MUÑOZ Daniel
PELLAUD Simon
SEPÚLVEDA Eduardo
TESFATSION Natnael
BAIS Mattia
MALCELLI Matteo
BISOLTI Alessandro

Eolo-Kometa

CHRISTIAN Mark
ROPERO Alejandro
BAIS Davide
BELLETTI Manuel
ALBANESE Vincenzo
RAVASI Edward
GAVAZZI Francesco

Total Direct Energie

DE LA PARTE Victor
BONIFAZIO Niccolò
TERPSTRA Niki
RODRÍGUEZ Cristián
SIMON Julien
MANZIN Lorrenzo
PETIT Adrien

Gazprom-RusVelo

ZAKARIN Ilnur
KREUZIGER Roman
VALASCO Simone
CANOLA Marco
KOCHETKOV Pavel
NEKRASOV Denis
ROVNY Ivan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

La Flèche Wallonne 2021 – Λίστα εκκίνησης

Ο 2ος αγώνας από τους 3 κλασσικούς των Αρδεννών, το La Flèche Wallonne θα πραγματοποιηθεί …