Ο Filippo Ganna (Ineos Grenadiers) «όρμησε» προς τη νίκη στην ατομική χρονομέτρηση του Σαββάτου, στο φετινό Giro d’Italia, διεκδικώντας την πρώτη ροζ φανέλα του αγώνα για 2η συνεχόμενη χρονιά.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής ατομικής χρονομέτρησης, ο οποίος κέρδισε 4 εταπ στο περσινό Giro, έγραψε προσωπικό χρόνο στα 8:47΄΄ στη διαδρομή των 8.6 χλμ στο Τορίνο, παίρνοντας την 1η θέση από τον προσωρινό επικεφαλής Edoardo Affini (Jumbo-Visma), με διαφορά 10΄΄.

1ο εταπ – Ο Filippo Ganna πάλι στα ροζ!

Από εκεί και πέρα, κανείς δεν έφτασε πολύ κοντά στο χρόνο του Ganna, με τον οποίο κέρδισε το εταπ και συνεπώς πήρε τη ροζ φανέλα. Ο χρόνος του Affini τον κατέταξε στην 2η θέση στο βάθρο, με τον συναθλητή του στην Jumbo-Visma, Tobias Foss, να παίρνει την 3η θέση, 13΄΄ πίσω από τον Ganna.

Ανάμεσα στα φαβορί για την ΓΚ, οι συναθλητές στην Deceuninck-QuickStep, João Almeida και Remco Evenepoel «έγραψαν» 2 δυνατές επιδόσεις, με τον Almeida να βάζει τον 4ο ταχύτερο χρόνο της ημέρας, 17΄΄ πίσω από τον Ganna και τον Evenepoel 7ο στην ΓΚ, 19΄΄ πίσω.

Ο Aleksandr Vlasov (Astana-Premier Tech), ένας ακόμη ισχυρός αντίπαλος στην ΓΚ, τερμάτισε 24΄΄ πίσω στην 11η θέση.

Από τα μεγάλα ονόματα, ο Simon Yates (BikeExchange) τερμάτισε 38΄΄ πίσω από τον Ganna, μόλις 1΄΄ πιο γρήγορα από τον Egan Bernal (Ineos Grenadiers).